piątek, 20 września, 2024

Porywiste wiatry i ulewne deszcze prawie w całym kraju

Znad Atlantyku nadciągną dzisiaj do Wielkiej Brytanii gwałtowne wiatry osiągające prędkość 90 km/h. Przyniosą ze sobą również ulewne deszcze i spadek temperatur.

W poniedziałek mieszkańców Wysp będą nękać porywy wiatru dochodzące nawet do 90 km/h na wybrzeżach. Nastąpi także gwałtowny spadek temperatur.

Porywiste wiatry

Met Office wydało żółte ostrzeżenie dotyczące silnych porywów wiatru. Będzie ono obowiązywało do godziny 22.00 w poniedziałek i obejmie ponad połowę kraju, a także Irlandię Północną.

W komunikacie podano: „Silne wiatry mogą wywołać pewne zakłócenia w poniedziałek. Helen Willetts, która jest synoptykiem w BBC, powiedziała:

– W ciągu tego dnia lub następnych dwóch czekają nas wietrzne warunki pogodowe. Niskie ciśnienie nad Atlantykiem wywołuje intensywne opady deszczu. Przygotujmy się na obfity deszcz, mgły, stojącą wodę i trudne warunki na drogach, zwłaszcza gdy dodamy do tego silne porywy wiatru.

– Przez większą część poniedziałku i wtorku w Wielkiej Brytanii będzie wiał silny wiatr z północnego-zachodu. A we wtorek zacznie wiać z północy, więc odczuwalne temperatury będą znacznie zimniejsze niż dotychczas – poniżej średniej – dodała Willetts.

Niepewna pogoda

Wietrzna i deszczowa pogoda nadchodzi po łagodnym weekendzie, w czasie którego odnotowano najcieplejszy dzień w tym roku. Najwyższą temperaturę zarejestrowano w sobotę w Writtle niedaleko Chelmsford. Słupki rtęci wskazały wtedy 21,8 stopnia Celsjusza.

Początek tego tygodnia będzie jednak diametralnie inny, za co odpowiada front znad Atlantyku. Met Office podało, że w poniedziałek front przesunie się na wschód, w kierunku Szkocji. Przyniesie silne wiatry do Irlandii Północnej, Walii i dużej części Anglii.

Pogoda może doprowadzić do zakłóceń w podróży. Wiatr będzie powoli tracił na sile wieczorem. A na wyżej położonych obszarach może nawet spaść śnieg.

Mieszkańców wybrzeży, gdzie wiatr będzie najsilniejszy, poproszono o zachowanie szczególnej ostrożności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?