Pracodawca nie musi być informowany o tym, że kandydat do pracy ma w swoim życiorysie pobyt w szpitalu psychiatrycznym – głoszą nowe wytyczne brytyjskiego rządu. Zmiana ma pomóc w walce ze stygmatyzacją zawodową osób, które trafiły na obserwację lekarską w związku z podejrzeniem choroby umysłowej.
Odświeżone instrukcje dla policji w Anglii i Walii mówią, że sam fakt zatrzymania danej osoby na obserwacji psychiatrycznej (na mocy Mental Health Act) nie powinien być odnotowywany w „Enhaced DBS check” – rozszerzonej wersji zaświadczenia o niekaralności, jakiej wymaga się od osób pracujących z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi.
Zobacz też: Praca w UK tylko z płynnym angielskim! Nowa ustawa imigracyjna
Co więcej, szefów policyjnych oddziałów zobligowano do traktowania przypadków związanych z koniecznością ujawnienia danych o obserwacjach psychiatrycznych z „największą delikatnością”.
„Informacje związane z historią zdrowia psychicznego kandydata bardzo często są ujawniane niepotrzebnie. Mogą wpływać negatywnie na ocenę potencjalnego pracownika w oczach rekrutera, a przecież nie w każdym przypadku są istotne” – wyjaśniają eksperci.
Zgodnie z nowymi wytycznymi rządu, zanim policja wpisze do akt danej osoby informację o obserwacji psychiatrycznej, ma zwrócić uwagę na szereg dotyczących jej szczegółow. „Istotne będzie zachowanie zatrzymanego w trakcie obserwacji oraz ilość czasu, jaka upłynęła od jego pobytu w szpitalu” – czytamy. „Agresywne zachowania powinny zostać ujawnione. Jeśli funkcjonariusze mają wątpliwości w sprawie osoby, o której dane prosi ewentualny pracodawca, powinni skontaktować się z nią i umożliwić jej złożenie wyjaśnień” – głoszą wytyczne.
Czytaj również: Sensacja na rynku pracy w UK. Brytyjczycy nie sprawdzą CV, zatrudnią na podstawie testów
„Choroba umysłowa to nie przestępstwo” – przekonuje Alistair Burt, minister społeczności i opieki socjalnej. „Pracodawca nie poznaje historii naszych chorób. Dlaczego ma poznawać historię naszych przypadłości mentalnych? Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której osoby idealnie nadające się do wykonywania danej pracy są wykluczane z procesu rekrutacyjnego przez brak odpowiednich wytycznych w zakresie tego, co powinno a co nie powinno być ujawniane pracodawcy” – dodaje.
pum