piątek, 20 września, 2024

Przeciętny mieszkaniec UK od 2010 roku stracił 10 200 funtów

Według organizacji charytatywnej Centre for Cities przeciętny Brytyjczyk od 2010 roku stracił 10 tysięcy funtów.

Od czasu przejęcia władzy przez Partię Konserwatywną wzrost gospodarczy w UK pozostaje minimalny. Ekonomiczna stagnacja uderza w zwykłych ludzie mieszkających i pracujących w UK. Gdyby nie ona, gdyby gospodarka rosła w takim samym tempie, jak przed 2010 rokiem (konkretnie w latach 1998-2010), to w kieszeniach ludzi żyjących na Wyspach znalazłoby się dodatkowe 10 200 funtów. Dodajmy, iż jest to wartość dochodu rozporządzalnego brutto na mieszkańca danego miasta.

Rzecz jasna trzeba wziąć pod uwagę lokalne zróżnicowanie. Mieszkańcy niektórych miast, niektórych regionów stracili więcej, a inni stracili mniej. Jak wynika z badań Centre for Cities przeciętny mieszkaniec szkockiego Aberdeen stał się biedniejszy aż o 45 000 funtów, a angielskiego Burnley – o 28 000 funtów.

Wielka Brytania biednieje pod rządami konserwatystów

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sytuacja Aberdeen jest wyjątkowa. Miasto było jednym z najlepiej prosperujących miejsc w Wielkiej Brytanii po boomie w branży energetycznej w pierwszej dekadzie XXI wieku. Z powodu załamania, szkocka stolica branży naftowo-gazowej straciła w tym sektorze 9000 miejsc pracy.

Spowodowało to efekt domina i zaszkodziło innym branżom. Miasto odnotowało 30% spadek liczby miejsc pracy w handlu detalicznym w porównaniu z 6% spadkiem w kraju. Ceny domów również ucierpiały – w 2022 roku będą one jedynie o 3,4% wyższe niż w 2010 r w porównaniu ze wzrostem o 50% w całym kraju.

Ile straciliśmy od 2010 roku i dlaczego?

Paul Swinney, dyrektor ds. polityki i badań w Center for Cities, zwraca uwagę, iż że Wielka Brytania ma bolesne doświadczenia związane z odchodzeniem od poszczególnych gałęzi przemysłu. W latach 70. i 80. XX wieku spotkało to wydobycie węgla i przemysł stoczniowy.

– Pomimo krótkoterminowej polityki ogłoszonej przez rząd, można by się spodziewać, że ropa i gaz nie będą odgrywać tak dużej roli w ciągu najbliższych 50 lat, jak przez ostatnie 50 lat – zwraca uwagę Swinney. – Nie tylko przed Aberdeen, ale przed całym UK stają pytanie dotyczące dalszej transformacji w tym segmencie – podsumowuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?