Przeciętny mieszkaniec UK od 2010 roku stracił 10 200 funtów

Według organizacji charytatywnej Centre for Cities przeciętny Brytyjczyk od 2010 roku stracił 10 tysięcy funtów.

Od czasu przejęcia władzy przez Partię Konserwatywną wzrost gospodarczy w UK pozostaje minimalny. Ekonomiczna stagnacja uderza w zwykłych ludzie mieszkających i pracujących w UK. Gdyby nie ona, gdyby gospodarka rosła w takim samym tempie, jak przed 2010 rokiem (konkretnie w latach 1998-2010), to w kieszeniach ludzi żyjących na Wyspach znalazłoby się dodatkowe 10 200 funtów. Dodajmy, iż jest to wartość dochodu rozporządzalnego brutto na mieszkańca danego miasta.

- Advertisement -

Rzecz jasna trzeba wziąć pod uwagę lokalne zróżnicowanie. Mieszkańcy niektórych miast, niektórych regionów stracili więcej, a inni stracili mniej. Jak wynika z badań Centre for Cities przeciętny mieszkaniec szkockiego Aberdeen stał się biedniejszy aż o 45 000 funtów, a angielskiego Burnley – o 28 000 funtów.

Wielka Brytania biednieje pod rządami konserwatystów

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sytuacja Aberdeen jest wyjątkowa. Miasto było jednym z najlepiej prosperujących miejsc w Wielkiej Brytanii po boomie w branży energetycznej w pierwszej dekadzie XXI wieku. Z powodu załamania, szkocka stolica branży naftowo-gazowej straciła w tym sektorze 9000 miejsc pracy.

Spowodowało to efekt domina i zaszkodziło innym branżom. Miasto odnotowało 30% spadek liczby miejsc pracy w handlu detalicznym w porównaniu z 6% spadkiem w kraju. Ceny domów również ucierpiały – w 2022 roku będą one jedynie o 3,4% wyższe niż w 2010 r w porównaniu ze wzrostem o 50% w całym kraju.

Ile straciliśmy od 2010 roku i dlaczego?

Paul Swinney, dyrektor ds. polityki i badań w Center for Cities, zwraca uwagę, iż że Wielka Brytania ma bolesne doświadczenia związane z odchodzeniem od poszczególnych gałęzi przemysłu. W latach 70. i 80. XX wieku spotkało to wydobycie węgla i przemysł stoczniowy.

– Pomimo krótkoterminowej polityki ogłoszonej przez rząd, można by się spodziewać, że ropa i gaz nie będą odgrywać tak dużej roli w ciągu najbliższych 50 lat, jak przez ostatnie 50 lat – zwraca uwagę Swinney. – Nie tylko przed Aberdeen, ale przed całym UK stają pytanie dotyczące dalszej transformacji w tym segmencie – podsumowuje.

Teksty tygodnia

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Dramatyczny lot z Poznania do Londynu. Awaryjne lądowanie i ewakuacja ponad 200 pasażerów

Niedzielny lot linii Wizz Air z Poznania do Londynu zakończył się niespodziewanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Piloci zmuszeni byli lądować awaryjnie z powodu pojawienia się dymu w kokpicie.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie