Przełomowa szczepionka na raka jajnika stworzona przez naukowców z Oxfordu

Na Uniwersytecie Oxfordzkim opracowywana jest szczepionka na raka jajnika. Jest to przełom w walce z tą chorobą. Co więcej naukowcy twierdzą, że może ona całkiem  wyeliminować tego raka. Co roku ponad 200 tysięcy kobiet umiera na raka jajnika.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego tworzą OvarianVax, szczepionkę, która uczy układ odpornościowy rozpoznawać i atakować najwcześniejsze stadia raka jajnika.

- Advertisement -

Istnieje nadzieja, że szczepionka mogłaby być podawana kobietom profilaktycznie w ramach NHS w celu wyeliminowania choroby.

Eksperci sugerują, że szczepionka ta mogłaby działać podobnie do szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), która jest na dobrej drodze do wyeliminowania raka szyjki macicy. Dzięki szczepieniom przeciwko HPV w UK, prowadzonym na dużą skalę od 2008 roku, udało się zmniejszyć znacząco liczbę przypadków raka szyjki macicy. 

Rak jajnika w UK

W Wielkiej Brytanii notuje się około 7500 nowych przypadków raka jajnika każdego roku. Tylko 35% kobiet z diagnozą przeżyje 10 lat po zdiagnozowaniu choroby. Natomiast ponad 4000 kobiet umiera na raka jajnika każdego roku. 

Rak jajnika zabija

Każdego roku na raka jajnika umiera około 207 tysięcy kobiet na całym świecie. Oczekuje się, że ta liczba wzrośnie do 312 tysięcy do 2040 roku, co stanowi wzrost o 51%. 

Jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród kobiet, z wyjątkowo niskimi wskaźnikami przeżywalności, szczególnie w krajach o niższych dochodach, gdzie dostęp do leczenia jest ograniczony. Rak jajnika ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ jest często diagnozowany w zaawansowanych stadiach, co utrudnia skuteczne leczenie. 

Prognozy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania prewencyjne i diagnostyczne, liczba zgonów może znacząco wzrosnąć, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak kraje afrykańskie, gdzie przewiduje się blisko 92% wzrost liczby zgonów do 2040 roku. 

Szczepionka opracowywana w Oxford zmieni tą sytuację diametralnie. Już teraz Cancer Research UK zapowiedział finansowanie badań kwotą £600,000.

Teksty tygodnia

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie