Przełomowa szczepionka na raka jajnika stworzona przez naukowców z Oxfordu

Na Uniwersytecie Oxfordzkim opracowywana jest szczepionka na raka jajnika. Jest to przełom w walce z tą chorobą. Co więcej naukowcy twierdzą, że może ona całkiem  wyeliminować tego raka. Co roku ponad 200 tysięcy kobiet umiera na raka jajnika.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego tworzą OvarianVax, szczepionkę, która uczy układ odpornościowy rozpoznawać i atakować najwcześniejsze stadia raka jajnika.

Istnieje nadzieja, że szczepionka mogłaby być podawana kobietom profilaktycznie w ramach NHS w celu wyeliminowania choroby.

Eksperci sugerują, że szczepionka ta mogłaby działać podobnie do szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), która jest na dobrej drodze do wyeliminowania raka szyjki macicy. Dzięki szczepieniom przeciwko HPV w UK, prowadzonym na dużą skalę od 2008 roku, udało się zmniejszyć znacząco liczbę przypadków raka szyjki macicy. 

Rak jajnika w UK

W Wielkiej Brytanii notuje się około 7500 nowych przypadków raka jajnika każdego roku. Tylko 35% kobiet z diagnozą przeżyje 10 lat po zdiagnozowaniu choroby. Natomiast ponad 4000 kobiet umiera na raka jajnika każdego roku. 

Rak jajnika zabija

Każdego roku na raka jajnika umiera około 207 tysięcy kobiet na całym świecie. Oczekuje się, że ta liczba wzrośnie do 312 tysięcy do 2040 roku, co stanowi wzrost o 51%. 

Jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród kobiet, z wyjątkowo niskimi wskaźnikami przeżywalności, szczególnie w krajach o niższych dochodach, gdzie dostęp do leczenia jest ograniczony. Rak jajnika ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ jest często diagnozowany w zaawansowanych stadiach, co utrudnia skuteczne leczenie. 

Prognozy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania prewencyjne i diagnostyczne, liczba zgonów może znacząco wzrosnąć, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak kraje afrykańskie, gdzie przewiduje się blisko 92% wzrost liczby zgonów do 2040 roku. 

Szczepionka opracowywana w Oxford zmieni tą sytuację diametralnie. Już teraz Cancer Research UK zapowiedział finansowanie badań kwotą £600,000.

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie