czwartek, 19 września, 2024

Rekordowa liczba imigrantów mieszkających w UK nie ma pracy. Żyją na koszt podatnika

Najnowsze dane ONS pokazują, że obecnie rekordowa liczba imigrantów żyjących w UK nie pracuje. Ludzie ci, pozostający na bezrobociu lub będący z różnych powodów „ekonomicznie nieaktywni”, kosztują brytyjską gospodarkę nawet 8 mld funtów rocznie.

Tak dużo niepracujących imigrantów jeszcze nie było

Dane za drugi kwartał 2024 r. pokazują, że w Wielkiej Brytanii pozostaje obecnie bez pracy 1 689 000 osób, które nie dysponują brytyjskim paszportem. Jest to więcej niż poprzedni rekord, odnotowany w pierwszym kwartale tego roku, w którym bezrobotnych imigrantów było 1 676 000. A do tego więcej niż na początku 2012 r., w którym odnotowano 1 628 000 takich osób. Dane ONS dotyczą zarówno osób oficjalnie zarejestrowanych jako bezrobotni, jak i osób, które z jakichś względów pozostają ekonomicznie nieaktywne. W tym drugim przypadku powody są różne – może to być choroba, brak motywacji do podjęcia pracy, czy też chęć doczekania do emerytury bez posiadania jakiegokolwiek płatnego zajęcia.

Gdy mówimy o blisko 1,7 mln imigrantów pozostających bez pracy, to mówimy o ludziach w wieku od 16 do 64 lat, którzy urodzili się za granicą, ale którzy mają pełne prawo do zamieszkiwania terytorium Wielkiej Brytanii. Statystyki ONS nie obejmują w tym względzie ani studentów, ani też osób ubiegających się o azyl. Niestety, z wyliczeń think tanku Centre for Migration Control wynika, że tak rekordowy poziom bezrobocia wśród migrantów kosztuje brytyjskich podatników aż 8,5 mld funtów rocznie. Natomiast w szerszym ujęciu łączna kwota pieniędzy publicznych, które przeznacza się na bezrobotnych migrantów, obejmująca przede wszystkim zasiłki, a także koszty opieki zdrowotnej, edukacji, transportu i zakwaterowania, może wynosić nawet ponad 20 mld funtów.

Home Office będzie pracowało nad własnymi kadrami

W świetle nowych danych Home Office z pewnością zostanie poddany dalszej presji, by ograniczać imigrację do UK. Także tę legalną. I na wzór Partii Konserwatywnej, która tuż przed oddaniem władzy zaostrzyła jeszcze wymagania dla studentów i pracowników sektora opieki w zakresie sprowadzania na Wyspy rodzin. Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper co prawda wstrzymała rozporządzenie dotyczące podniesienia dochodu potrzebnego do sprowadzenia partnera do Wielkiej Brytanii z 29 000 do 38 700 funtów, ale też wiadomo, że jej głównym priorytetem będzie zmniejszanie zależności brytyjskich pracodawców od zagranicznej siły roboczej. Także Partia Pracy chce tu postawić na edukację i aktywizację zawodową rodzimych pracowników.

– Przy całej tej narracji o fiskalnej 'czarnej dziurze’, rząd Partii Pracy wydaje się nie dostrzegać oczywistego faktu, że gospodarcze zamieszanie powoduje masowa migracja. Nie ma powodu, abyśmy nadal rozdawali tak wiele długoterminowych wiz, skoro obecnie musimy ratować ponad milion migrantów, którzy w Wielkiej Brytanii już są, ale nie pracują. To jest definicja piramidy finansowej. I jeśli wkrótce nie zmienimy kursu, to tylko pogłębimy ten problem – apeluje do laburzystów Robert Bates, dyrektor ds. badań w Centre for Migration Control.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pracownicy ASDA idą do sądu. Mają dość dyskryminacji płacowej ze względu na płeć

Pracownicy ASDA idą do sądu, by walczyć z dyskryminacją płacową ze względu na płeć. Pracownicy Next wygrali już podobną sprawę

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.