piątek, 20 września, 2024

Ryanair wdał się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli w środę (4 października) uchwałę zaproponowaną przez Petitions Committee 20 września. Dotyczy ona zniesienia opłat za bagaż podręczny i ujednolicenia wymiarów bagażu podręcznego dla wszystkich linii lotniczych działających w UE. Znany ze swojej restrykcyjnej polityki bagażowej Ryanair sprzeciwił się już wcześniej temu pomysłowi.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą linie lotnicze nie powinny obciążać pasażerów kosztami przewozu bagażu podręcznego. Unia Europejska chce w ten sposób zagwarantować podróżnym możliwość zabrania walizki kabinowej na pokład bez dodatkowych opłat.

W rezolucji wskazano, że linie lotnicze na całym świecie mają różne zasady i ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego, który pasażerowie mogą wnieść na pokład. To z kolei często prowadzi do zamieszania, niedogodności, mniej komfortowej podróży, opóźnień, a czasami sporów między pasażerami a linią lotniczą. Co więcej, różne zasady mogą prowadzić do ukrytych kosztów, gdy pasażer korzysta z usług różnych linii lotniczych lub musi zmienić linię lotniczą z nieprzewidzianych lub praktycznych powodów.

Parlament zauważył także, że ukryte i dodatkowe koszty ograniczają możliwość rzetelnego porównywania ofert różnych linii lotniczych, co w konsekwencji ogranicza możliwość dokonania przez pasażerów świadomego wyboru najlepszej oferty.

Co jednak istotne przegłosowanie rezolucji dotyczącej bagażu nie nakłada jeszcze żadnych obowiązków na przewoźników. Stanowi tylko pierwszy krok w kierunku zmian prawnych. W wyniku poparcia rezolucji europarlamentarzyści zobowiązali Komisję Europejską do przeprowadzenia przeglądu aktów prawnych, które regulują transport lotniczy. A także przedstawienia propozycji zmian legislacyjnych w tej sprawie.

Bagaż podręczny w samolocie bez opłat

Zdaniem europarlamentarzystów linie lotnicze powinny zagwarantować pasażerom bezpłatny przewóz bagażu podręcznego, jako „przedmiotu niezbędnego”.

Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że linie lotnicze zwykle same ustalają prawa przewozowe. Dlatego też zasady dotyczące bagażu podręcznego tak bardzo różnią się niemal w każdej z nich.

Powodem podjęcia rezolucji były jednak skargi złożone w Hiszpanii na przewoźników takich jak Ryanair, Vueling, EasyJet czy Volotea. Dotyczyły one właśnie opłat pobieranych za bagaż podręczny.

Sprzeciw Ryanaira

Jeszcze przed głosowaniem i poparciem przez europarlamentarzystów zmian w polityce bagażowej, głos w sprawie zabrał jeden z największych tanich przewoźników w Europie słynący z restrykcyjnych przepisów dotyczących bagażu, mianowicie Ryanair. CEO firmy, Eddie Wilson – jak się w środę okazało – mylnie stwierdził, że Komisja Europejska nie przeforsuje braku opłat.

– Nie wydaje mi się, że mogą to zrobić. Możemy ustalać ceny naszych produktów, jest to fundamentalne prawo UE. Nie ma wystarczającą dużo miejsca w samolocie dla każdego, aby zabrał ze sobą walizkę, dlatego wprowadziliśmy limity – dodał Wilson.

Zarówno linie Ryanair jak i Wizz Air argumentowały, że zniesienie opłat za bagaż podręczny może zmusić przewoźników do podniesienia cel biletów. Czyli w efekcie to i tak podróżni poniosą koszty związane ze zmianami w polityce bagażowej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rząd zaostrzy kary za atakowanie pracowników sklepów? To już plaga

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?