Ryanair wdał się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli w środę (4 października) uchwałę zaproponowaną przez Petitions Committee 20 września. Dotyczy ona zniesienia opłat za bagaż podręczny i ujednolicenia wymiarów bagażu podręcznego dla wszystkich linii lotniczych działających w UE. Znany ze swojej restrykcyjnej polityki bagażowej Ryanair sprzeciwił się już wcześniej temu pomysłowi.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą linie lotnicze nie powinny obciążać pasażerów kosztami przewozu bagażu podręcznego. Unia Europejska chce w ten sposób zagwarantować podróżnym możliwość zabrania walizki kabinowej na pokład bez dodatkowych opłat.

W rezolucji wskazano, że linie lotnicze na całym świecie mają różne zasady i ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego, który pasażerowie mogą wnieść na pokład. To z kolei często prowadzi do zamieszania, niedogodności, mniej komfortowej podróży, opóźnień, a czasami sporów między pasażerami a linią lotniczą. Co więcej, różne zasady mogą prowadzić do ukrytych kosztów, gdy pasażer korzysta z usług różnych linii lotniczych lub musi zmienić linię lotniczą z nieprzewidzianych lub praktycznych powodów.

Parlament zauważył także, że ukryte i dodatkowe koszty ograniczają możliwość rzetelnego porównywania ofert różnych linii lotniczych, co w konsekwencji ogranicza możliwość dokonania przez pasażerów świadomego wyboru najlepszej oferty.

Co jednak istotne przegłosowanie rezolucji dotyczącej bagażu nie nakłada jeszcze żadnych obowiązków na przewoźników. Stanowi tylko pierwszy krok w kierunku zmian prawnych. W wyniku poparcia rezolucji europarlamentarzyści zobowiązali Komisję Europejską do przeprowadzenia przeglądu aktów prawnych, które regulują transport lotniczy. A także przedstawienia propozycji zmian legislacyjnych w tej sprawie.

Bagaż podręczny w samolocie bez opłat

Zdaniem europarlamentarzystów linie lotnicze powinny zagwarantować pasażerom bezpłatny przewóz bagażu podręcznego, jako „przedmiotu niezbędnego”.

Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że linie lotnicze zwykle same ustalają prawa przewozowe. Dlatego też zasady dotyczące bagażu podręcznego tak bardzo różnią się niemal w każdej z nich.

Powodem podjęcia rezolucji były jednak skargi złożone w Hiszpanii na przewoźników takich jak Ryanair, Vueling, EasyJet czy Volotea. Dotyczyły one właśnie opłat pobieranych za bagaż podręczny.

Sprzeciw Ryanaira

Jeszcze przed głosowaniem i poparciem przez europarlamentarzystów zmian w polityce bagażowej, głos w sprawie zabrał jeden z największych tanich przewoźników w Europie słynący z restrykcyjnych przepisów dotyczących bagażu, mianowicie Ryanair. CEO firmy, Eddie Wilson – jak się w środę okazało – mylnie stwierdził, że Komisja Europejska nie przeforsuje braku opłat.

– Nie wydaje mi się, że mogą to zrobić. Możemy ustalać ceny naszych produktów, jest to fundamentalne prawo UE. Nie ma wystarczającą dużo miejsca w samolocie dla każdego, aby zabrał ze sobą walizkę, dlatego wprowadziliśmy limity – dodał Wilson.

Zarówno linie Ryanair jak i Wizz Air argumentowały, że zniesienie opłat za bagaż podręczny może zmusić przewoźników do podniesienia cel biletów. Czyli w efekcie to i tak podróżni poniosą koszty związane ze zmianami w polityce bagażowej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rząd zaostrzy kary za atakowanie pracowników sklepów? To już plaga

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sprzedaż niemieckiego piwa na rekordowo niskim poziomie

W roku 2024 mieliśmy do czynienia z najniższą w historii sprzedażą niemieckiego piwa. Rośnie jednak popularność piwa bezalkoholowego.

Niemieckie Sky pozbywa się klientów z niskimi abonamentami

Klienci niemieckiego Sky, którzy od dawna korzystają z abonamentów ze zniżką, muszą przygotować się na wzrost cen.

Nielegalni imigranci na granicy polsko-niemieckiej

Niemcy wciąż zastanawiają się, gdzie założyć ośrodek dla nielegalnych imigrantów czekających na decyzję - azyl czy deportacja.Takie centrum miało powstać na Wyspie Odrzańskiej. 

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Nastolatek zaatakowany nożem w Birmingham

Czy przez UK przetacza się fala przestępczości? Ataki nożem są coraz bardziej brutalne i bezczelne. W weekend w Birmingham Nastolatek został zaatakowany nożem. W Londynie o życie walczy 20-latek.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Śmierć 27-latka na lotnisku w Manchesterze

27-letni mężczyzna zmarł na lotnisku w Manchesterze krótko po aresztowaniu przez funkcjonariuszy Border Force.

Nielegalne mięso, papierosy i alkohol w Londynie

Do przemytu papierosów czy alkoholu już wszyscy przywykli. Jednak nielegalne mięso nadal jest “ciekawostką”. Choć tego rodzaju łamanie prawa może wydawać się błahe, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Wybory w Niemczech już w niedzielę. Co musisz wiedzieć?

Niedzielne wybory wzbudzają wiele emocji. Szczególnie z uwagi na zamachy i poważne szanse prawicowej AfD na znaczący wynik. Co musisz wiedzieć jeśli pracujesz lub mieszkasz w Niemczech?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w ten weekend

Met Office wydało ostrzeżenia na ten weekend przed silnym wiatrem, którego prędkość będzie dochodzić do 70 mil na godzinę.

New Look opuszcza Irlandię. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie

New Look zawiesza swoją działalność na terenie Irlandii. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie.

Brytyjczyk zabił 75-latka siekierą, po tym jak został „związany i wykorzystany”

"Miał w ręku siekierę. Nie miałem innego wyjścia, musiałem się bronić. Nie miałem innego wyjścia, musiałem się bronić. Albo on, albo ja."