Rząd radzi, aby przygotować „zestaw awaryjny” na wypadek kryzysu krajowego

Rząd w ramach zapewnienia większej odporności Wielkiej Brytanii w obliczu potencjalnych zagrożeń i kryzysów, uruchomił stronę internetową, na której znalazły się instrukcje dotyczące odpowiedniego postępowania w takiej sytuacji i przygotowania „emergency kit”. Czy każde gospodarstwo domowe powinno mieć przygotowany taki zestaw do radzenia sobie w nagłych przypadkach?

Butelki z wodą, konserwy z mięsem i przenośne powerbanki – to tylko kilka z artykułów, w które rząd Wielkiej Brytanii radzi się zaopatrzyć, aby być przygotowanym na sytuację awaryjną. Na łamach nowej, rządowej strony internetowej Prepare (https://prepare.campaign.gov.uk/) zaprezentowano szereg przydatnych porad i wskazówek, które mogą okazać się użyteczne w trakcie kryzysu. W założeniach, dzięki tym informacjom mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli lepiej poradzić sobie np. z zagrożeniem powodziowym, dłuższą przerwą w dostawie prądu, niebezpieczeństwem biologicznym czy nawet kolejną pandemią.

- Advertisement -

Rząd Wielkiej Brytanii radzi szykować się na sytuację awaryjną

Wicepremier Oliver Dowden twierdzi, że środki te „dotyczą rozsądnych zabezpieczeń, a nie gromadzenia zapasów”. Nowa rządowa strona ma na celu oferowanie „praktycznych informacji dla gospodarstw domowych, które pomogą im poczynić odpowiednie przygotowania” na zagrożenia wymienione w rządowym krajowym rejestrze ryzyka.

Jak wynika z badań, ponad 40 procent ludzi mieszkających w UK nie dysponuje trzydniowym zapasem trwałej żywności i wody. Z sondażu przeprowadzonego wśród 1009 dorosłych, którego wyniki opublikowano w środę, zaledwie 15 procent osób posiada taki zestaw niezbędnych artykułów.

„Kryzys może w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć”

Oliver Dowden zaznaczył, że nie chodzi o szykowanie się na postapokalipsę i nie nawołuje zwykłych ludzi, aby z miejsca stawali się prepersami, ale gospodarstwa domowe powinny być gotowe.

– Rzeczą, którą Covid powinien nas nauczyć, jest to, że kryzysy mogą uderzyć w nas wszystkich w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. To wymaga od nas wszystkich gotowości. Któż może zapomnieć puste półki supermarketów w pierwszych dniach pandemii? A ilu z nas od tego czasu podjęło działania, aby być lepiej przygotowanymi, gdyby to się powtórzyło? Gdyby miała miejsce przerwa w dostawie prądu w całym kraju, ilu z nas ma latarki i baterie? – jak cytujemy Dowdena, za „Telegraphem”.

Co powinno znajdować się w domowym zestawie awaryjnym wg. Prepare?

  • Latarka na baterie
  • Przenośny power bank
  • Radio na baterie
  • Zapasowe baterie – do latarek, radioodbiorników i wszelkiego sprzętu medycznego
  • Apteczka – wodoodporne plastry, bandaże, termometr, środek antyseptyczny, płyn do płukania oczu, sterylne opatrunki i rękawiczki, taśma medyczna i pęseta
  • Płyn do dezynfekcji rąk i chusteczki nawilżane
  • Woda butelkowana – minimum 2,5-3 litry wody pitnej na osobę dziennie. 10 litrów na osobę dziennie dla wygody, gotowania i higieny. Więcej może być potrzebnych w przypadku preparatów dla niemowląt, wyrobów medycznych i zwierząt domowych
  • Żywność „sucha” – konserwy mięsne, suszone owoce, warzywa (oraz otwieracz do puszek), ew. karma dla zwierząt domowych
  • Artykuły dla niemowląt – pieluszki i mleko modyfikowane

Teksty tygodnia

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Nowy hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych! Londyn nie dla turystów!

Kolejny hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych staje się symbolem nieudolności rządu i kryzysu, jaki toczy Wielką Brytanię. 

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Dramatyczny lot z Poznania do Londynu. Awaryjne lądowanie i ewakuacja ponad 200 pasażerów

Niedzielny lot linii Wizz Air z Poznania do Londynu zakończył się niespodziewanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Piloci zmuszeni byli lądować awaryjnie z powodu pojawienia się dymu w kokpicie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie