czwartek, 19 września, 2024

Rząd radzi, aby przygotować „zestaw awaryjny” na wypadek kryzysu krajowego

Rząd w ramach zapewnienia większej odporności Wielkiej Brytanii w obliczu potencjalnych zagrożeń i kryzysów, uruchomił stronę internetową, na której znalazły się instrukcje dotyczące odpowiedniego postępowania w takiej sytuacji i przygotowania „emergency kit”. Czy każde gospodarstwo domowe powinno mieć przygotowany taki zestaw do radzenia sobie w nagłych przypadkach?

Butelki z wodą, konserwy z mięsem i przenośne powerbanki – to tylko kilka z artykułów, w które rząd Wielkiej Brytanii radzi się zaopatrzyć, aby być przygotowanym na sytuację awaryjną. Na łamach nowej, rządowej strony internetowej Prepare (https://prepare.campaign.gov.uk/) zaprezentowano szereg przydatnych porad i wskazówek, które mogą okazać się użyteczne w trakcie kryzysu. W założeniach, dzięki tym informacjom mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli lepiej poradzić sobie np. z zagrożeniem powodziowym, dłuższą przerwą w dostawie prądu, niebezpieczeństwem biologicznym czy nawet kolejną pandemią.

Rząd Wielkiej Brytanii radzi szykować się na sytuację awaryjną

Wicepremier Oliver Dowden twierdzi, że środki te „dotyczą rozsądnych zabezpieczeń, a nie gromadzenia zapasów”. Nowa rządowa strona ma na celu oferowanie „praktycznych informacji dla gospodarstw domowych, które pomogą im poczynić odpowiednie przygotowania” na zagrożenia wymienione w rządowym krajowym rejestrze ryzyka.

Jak wynika z badań, ponad 40 procent ludzi mieszkających w UK nie dysponuje trzydniowym zapasem trwałej żywności i wody. Z sondażu przeprowadzonego wśród 1009 dorosłych, którego wyniki opublikowano w środę, zaledwie 15 procent osób posiada taki zestaw niezbędnych artykułów.

„Kryzys może w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć”

Oliver Dowden zaznaczył, że nie chodzi o szykowanie się na postapokalipsę i nie nawołuje zwykłych ludzi, aby z miejsca stawali się prepersami, ale gospodarstwa domowe powinny być gotowe.

– Rzeczą, którą Covid powinien nas nauczyć, jest to, że kryzysy mogą uderzyć w nas wszystkich w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. To wymaga od nas wszystkich gotowości. Któż może zapomnieć puste półki supermarketów w pierwszych dniach pandemii? A ilu z nas od tego czasu podjęło działania, aby być lepiej przygotowanymi, gdyby to się powtórzyło? Gdyby miała miejsce przerwa w dostawie prądu w całym kraju, ilu z nas ma latarki i baterie? – jak cytujemy Dowdena, za „Telegraphem”.

Co powinno znajdować się w domowym zestawie awaryjnym wg. Prepare?

  • Latarka na baterie
  • Przenośny power bank
  • Radio na baterie
  • Zapasowe baterie – do latarek, radioodbiorników i wszelkiego sprzętu medycznego
  • Apteczka – wodoodporne plastry, bandaże, termometr, środek antyseptyczny, płyn do płukania oczu, sterylne opatrunki i rękawiczki, taśma medyczna i pęseta
  • Płyn do dezynfekcji rąk i chusteczki nawilżane
  • Woda butelkowana – minimum 2,5-3 litry wody pitnej na osobę dziennie. 10 litrów na osobę dziennie dla wygody, gotowania i higieny. Więcej może być potrzebnych w przypadku preparatów dla niemowląt, wyrobów medycznych i zwierząt domowych
  • Żywność „sucha” – konserwy mięsne, suszone owoce, warzywa (oraz otwieracz do puszek), ew. karma dla zwierząt domowych
  • Artykuły dla niemowląt – pieluszki i mleko modyfikowane

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji