piątek, 20 września, 2024

Rząd rozszerzy definicję ekstremizmu? Zagrożona może być wolność słowa

Czy podważanie instytucji państwa, a także dominujących w nim wartości może być uznane za ekstremizm? W jednym z ministerstw pojawiły się plany zaostrzenia w tym względzie prawa.

Ekstremizm będzie miał nową definicję?

Jak donoszą dziennikarze „The Observer”, urzędnicy służby cywilnej podlegli ministrowi Michaelowi Gove’owi przygotowują przepisy mające na celu rozszerzenie definicji ekstremizmu. Nowe prawo miałoby stanowić, że ekstremistą jest każdy, kto podważa instytucje w Wielkiej Brytanii, a także dominujące w państwie wartości. Propozycje, które wyciekły do mediów, od razu spotkały się z ostrą reakcją ze strony organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi. Aktywiści obawiają się, że tego typu przepisy doprowadziłyby do tzw. „kryminalizacji sprzeciwu”. A do tego że znacząco ograniczyłyby wolność słowa. Wiadomo też, że propozycjom nowych regulacji dotyczących ekstremizmu sprzeciwia się sporo oficjeli. Ci mają się obawiać, że legalnie działające grupy i jednostki mogłyby zostać napiętnowane jako ekstremiści.

W UK zostanie zagrożona wolność słowa?

Wiadomo jest, że urzędnicy służby cywilnej w Ministerstwie ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i społeczności prowadzą rozmowy ws. nowych przepisów z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i kancelarią premiera. Wewnętrzne dokumenty departamentu zostały na razie oznaczone jako „oficjalne – poufne”. Jest w nich jednak informacja, że przygotowywana definicja może „wyznaczyć nową, jednolitą reakcję na ekstremizm”. „Ekstremizm to promowanie lub rozwój jakiejkolwiek ideologii, której celem jest obalenie lub podważenie brytyjskiego systemu demokracji parlamentarnej, [brytyjskich] instytucji i wartości” – czytamy we fragmencie opublikowanym w mediach.

Ale w odniesieniu do przygotowywanych zmian jeden z urzędników Whitehall wyraził anonimowo spore w tym względzie obawy. – Niepokój budzi to, że jest to atak na wolność słowa. Definicja jest zbyt szeroka i obejmie legalne organizacje i osoby – zaznaczył.

W sprawie wypowiedziała się także Akiko Hart, tymczasowa dyrektor organizacji Liberty. – Proponowana zmiana byłaby posunięciem lekkomyślnym i cynicznym. Groziłaby znacznym ograniczeniem wolności słowa. Tak dalekie rozszerzenie definicji, poza obecne wytyczne, grozi dalszym zniechęcaniem jednostek i grup do legalnego korzystania z prawa do wolności słowa. Jednocześnie [zmiana] umożliwiłaby rządowi rozprawienie się z grupami społecznymi, organizacjami charytatywnymi lub grupami wyznaniowymi, z którymi się nie zgadza – powiedziała.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?