Rząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?

Od kwietnia rośnie National Living Wage w Wielkiej Brytanii. Jakie skutki dla gospodarki w UK ma podnoszenie minimalnej stawki godzinowej? Czy w przyszłym roku można spodziewać się kolejnej podwyżki NLW?

Przypomnijmy, już w przyszłym tygodniu, w Wielkiej Brytanii dojdzie do podwyżki płacy minimalnej. Zgodnie z decyzją podjętą przez kanclerza skarbu Jeremy`ego Hunta wysokość National Living Wage wzrośnie do poziomu 11,44 funta za godzinę pracy. Dzięki tym zmianom prawie 3 miliony pracowników zatrudnionych w UK w skali roku zarobi więcej o 1800 funtów.

Kanclerz Hunt, przyjmując rekomendację Low Pay Commission ogłosił największą w historii podwyżkę w kwestii płacy minimalnej wynoszącą 9,8 proc. Rządowi udało się zrealizować założenie, zgodnie z którym stawka National Living Wage osiągnęła dwie trzecie mediany ogólnego wynagrodzenia w UK.

Czy minimalne wynagrodzenie w UK będzie dalej rosnąć?

Jak czytamy na łamach „Financial Times”, w niedalekiej perspektywie, w 2025 roku, zarobki osób w wieku 21-22 mają dorównać do poziomu dwóch trzecich ogólnej mediany. Jednocześnie rynek pracy ma być nadal monitorowany pod kątem skutków tegorocznych zmian. Według obecnych projekcji Low Pay Commission na kwiecień 2025 możliwa będzie rekomendowacja wzrostu National Living Wage o 3,9 proc., czyli o 45 pensów, do poziomu wynoszącego 11,89 funtów.

Dodajmy, iż rząd zwrócił się do LPC o przedstawienie zaleceń w sprawie podniesienia stawek dla młodych pracowników i praktykantów. Docelowo, władze UK chcą ustalić je „jak najwyżej, bez szkody dla perspektyw zatrudnienia każdej grupy”, jak czytamy na łamach „FT”.

Jak pracodawcy odnoszą się do podwyżek NLW?

Dalsze podwyżki w ramach National Living Wage mogą budzić pewien niepokój wśród brytyjskich przedsiębiorców. Ostatnia podwyżka o 9,8% była „niewygodnie duża” i będzie miała „duże skutki uboczne” na płace pracowników na wyższych stanowiskach, jak komentuje Jonathan Haskel, członek Monetary Policy Committee. W związku ze wzrostem płacy minimalnej pojawiają się obawy o dodatkowe napędzanie inflacji. Niemniej, według LPC nie ma żadnych dowodów na taką korelację.

Niemniej, Low Pay Commission zwróciło uwagę, że wyższa stawka godzinowa nie zwiększyła w takim stopniu dochodów gospodarstw domowych, jak można było się spodziewać. Dlaczego? Obok podnoszenia National Living Wage brytyjski rząd wprowadza zmiany w systemie świadczeń społecznych, które efektywnie mogą ograniczać dochody gospodarstw domowych, których członkowie zarabiają „najniższą krajową”.

Teksty tygodnia

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie