Rząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?

Od kwietnia rośnie National Living Wage w Wielkiej Brytanii. Jakie skutki dla gospodarki w UK ma podnoszenie minimalnej stawki godzinowej? Czy w przyszłym roku można spodziewać się kolejnej podwyżki NLW?

Przypomnijmy, już w przyszłym tygodniu, w Wielkiej Brytanii dojdzie do podwyżki płacy minimalnej. Zgodnie z decyzją podjętą przez kanclerza skarbu Jeremy`ego Hunta wysokość National Living Wage wzrośnie do poziomu 11,44 funta za godzinę pracy. Dzięki tym zmianom prawie 3 miliony pracowników zatrudnionych w UK w skali roku zarobi więcej o 1800 funtów.

Kanclerz Hunt, przyjmując rekomendację Low Pay Commission ogłosił największą w historii podwyżkę w kwestii płacy minimalnej wynoszącą 9,8 proc. Rządowi udało się zrealizować założenie, zgodnie z którym stawka National Living Wage osiągnęła dwie trzecie mediany ogólnego wynagrodzenia w UK.

Czy minimalne wynagrodzenie w UK będzie dalej rosnąć?

Jak czytamy na łamach „Financial Times”, w niedalekiej perspektywie, w 2025 roku, zarobki osób w wieku 21-22 mają dorównać do poziomu dwóch trzecich ogólnej mediany. Jednocześnie rynek pracy ma być nadal monitorowany pod kątem skutków tegorocznych zmian. Według obecnych projekcji Low Pay Commission na kwiecień 2025 możliwa będzie rekomendowacja wzrostu National Living Wage o 3,9 proc., czyli o 45 pensów, do poziomu wynoszącego 11,89 funtów.

Dodajmy, iż rząd zwrócił się do LPC o przedstawienie zaleceń w sprawie podniesienia stawek dla młodych pracowników i praktykantów. Docelowo, władze UK chcą ustalić je „jak najwyżej, bez szkody dla perspektyw zatrudnienia każdej grupy”, jak czytamy na łamach „FT”.

Jak pracodawcy odnoszą się do podwyżek NLW?

Dalsze podwyżki w ramach National Living Wage mogą budzić pewien niepokój wśród brytyjskich przedsiębiorców. Ostatnia podwyżka o 9,8% była „niewygodnie duża” i będzie miała „duże skutki uboczne” na płace pracowników na wyższych stanowiskach, jak komentuje Jonathan Haskel, członek Monetary Policy Committee. W związku ze wzrostem płacy minimalnej pojawiają się obawy o dodatkowe napędzanie inflacji. Niemniej, według LPC nie ma żadnych dowodów na taką korelację.

Niemniej, Low Pay Commission zwróciło uwagę, że wyższa stawka godzinowa nie zwiększyła w takim stopniu dochodów gospodarstw domowych, jak można było się spodziewać. Dlaczego? Obok podnoszenia National Living Wage brytyjski rząd wprowadza zmiany w systemie świadczeń społecznych, które efektywnie mogą ograniczać dochody gospodarstw domowych, których członkowie zarabiają „najniższą krajową”.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie