piątek, 20 września, 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące jazdy na rowerze

Spowodowanie śmierci lub poważnych obrażeń w wyniku niebezpiecznej jazdy na rowerze stanie się przestępstwem w Wielkiej Brytanii. Nowe przepisy mają nie być skierowanie przeciwko rowerzystom, jak zapewnia ich autor Iain Duncan Smith. Co ma zmienić się w brytyjskim prawie? Wyjaśniamy!

Iain Duncan Smith z Partii Konserwatywnej przedstawił poprawkę do ustawy o sądownictwie karnym. Poseł torysów uważa, iż w ramach brytyjskiego prawa należy karać tych rowerzystów, którzy spowodują śmierć lub poważne obrażenia w wyniku niebezpiecznej, nieostrożnej lub nierozważnej jazdy na rowerze. Takie postępowanie ma stać się przestępstwem. Poprawka opracowana przez byłego lidera brytyjskich konserwatystów została poparta przez 37 innych posłów Izby Gmin, aprobatę dla wprowadzenie takich zmian wyraził również rząd.

Jak czytamy na łamach „Guardiana”, gabinet Rishiego Sunaka zgodził się na wdrożenie takich rozwiązań. Oznacza to, że osoby, które zabiją lub poważnie ranią ludzi w wyniku niebezpiecznej lub, nieostrożnej jazdy na rowerze, będą tak samo karani, jak kierowcy samochodów czy motocykliści.

Co ma zmienić się w brytyjskim prawie?

Brytyjskie ministerstwo transportu przedstawi zaktualizowaną poprawkę do projektu ustawy, gdy trafi on do Izby Lordów, gdzie będzie przedmiotem dalszej debaty.

Działania mające na celu uznanie za przestępstwo powodowania śmierci w wyniku niebezpiecznej jazdy na rowerze są „pilne”, ale nie są działaniem skierowanym przeciwko rowerzystom, jak zapewniał Duncan Smith. Poseł torysów nawiązywał do tragicznej śmierci Kim Briggs w 2016 roku. Kobieta zmarła w szpitalu tydzień po tym, jak jadący na rowerze Charlie Alliston zderzył się z nią we wschodnim Londynie.

Czy przepisy okażą się skuteczne?

Alliston został skazany za spowodowanie obrażeń ciała w wyniku „bezmyślnej i wściekłej jazdy”, co jest przestępstwem na mocy XIX-wiecznych przepisów, ale został oczyszczony z zarzutu poważniejszego przestępstwa dotyczącego nieumyślnego spowodowania śmierci.

Iain Duncan Smith powiedział, że próba pociągnięcia rowerzysty do odpowiedzialności karnej wiązała się z procesem prawnym, który był tak zawiły, że sędzia uznał i że „prawo nie obejmuje tego, co stało się z jego żoną”, jak cytujemy za „Guardianem”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?