Rząd zorganizuje „obozy szkoleniowe” dla bezrobotnych Brytyjczyków

Brytyjski rząd przedstawił plany organizowania „obozów szkoleniowych”, w ramach których bezrobotni Brytyjczycy mogłyby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Pracodawcy reprezentujący różne sektory gospodarki UK nie mają wątpliwości, że pomysł takich „bootcampów” po prostu nie wypali.

Rząd prowadził już wcześniej takie intensywne „obozy szkoleniowe”, aby pomóc osobom bezrobotnym w przekwalifikowaniu się w wielu sektorach. Jednak nowe, wstępne plany będą skupiać się na branżach najbardziej dotkniętych niedoborami siły roboczej, jak podaje serwis informacyjny BBC. Rzecz jasna, brytyjskie władze chcą rozwiązać problem, którzy sami stworzyli. Rąk do pracy na Wyspach brakuje z powodu Brexitu i zamknięcia brytyjskiego rynku dla imigrantów z krajów unijnych.

- Advertisement -

W jaki sposób rząd chce sobie z tym poradzić? Najnowsze plany opracowane przez ministerstwo pracy zakładają, że osoby ubiegające się o świadczenia socjalne zostaną przeszkolone, aby móc podjąć pracę w tych sektorach, które zmagają się z największymi niedoborami pracowników, a więc w hotelarstwie, opiece zdrowotnej, budownictwie i produkcji.

Czy bezrobotni Brytyjczycy wykorzystają tę szansę?

Wzorem dla takich „obozów szkoleniowych” dla bezrobotnych Brytyjczyków mają być już wcześniej stosowane rozwiązania z 2021 roku, gdy próbowano poradzić sobie z chronicznymi niedoborami kierowców samochodów ciężarowych. Obejmowały one właśnie podobne „bootcampy” i programy szkoleniowe realizowane w Jobcentre.

Szef brytyjskiego resortu pracy Mel Stride powiedział, że ​​Wielka Brytania „zbyt długo” polegała na zagranicznej sile roboczej. „To plan zapewniający obywatelom większe możliwości awansu, rozwoju i podwyższenia wynagrodzenia” – jak deklaruje minister w rządzie Rishiego Sunaka, którego zdaniem w UK jest wiele rodzimych, nieodkrytych „talentów” na rynku pracy.

Czy inicjatywa rządu ma szansę się sprawdzić?

Niestety, optymistyczne zapowiedzi rządu niekoniecznie pokrywają się z perspektywą pracodawców. Recruitment and Employment Confederation kwestionuje ideę traktowania pracowników brytyjskich priorytetowo w stosunku do pracowników zagranicznych.

– Nie powinno tu chodzić o wybieranie lepszych i gorszych czy zatrudnianie brytyjskich pracowników zamiast obcokrajowców. Chodzi o stworzenie odpowiednich warunków dla długoterminowego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego – zwraca uwagę Kate Shoesmith z REC.

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie