Samolot EasyJet dzieliły sekundy od zderzenia z innym samolotem

54 metry uratowały dwa samoloty pasażerskie od tragicznego zderzenia na lotnisku. Błąd kontrolera lotów, który „zapomniał” o samolocie oczekującym na start, gdy wydał pilotom EasyJet zgodę na lądowanie, mógł zakończyć się śmiercią blisko 200 pasażerów.

Nieuwaga kontrolera lotów, która mogła doprowadzić do tragedii

Do incydentu, o którym tu mowa, doszło w zeszłym roku. Ale dopiero teraz na jaw wychodzą ustalenia śledczych. Potencjalnie tragiczne decyzje zostały podjęte przez kontrolera lotów na lotnisku Bordeaux-Merignac, we Francji. Kontroler wydał zgodę na lądowanie pilotom samolotu EasyJet lecącego z lotniska Gatwick w Londynie, zapominając, że na pasie startowym czekała już na wzbicie się w powietrze inna maszyna. Był to niewielki, jednosilnikowy samolot Robin DR400.

Wiemy już, że obie maszyny minęły się, ale że dzielący je dystans wyniósł zaledwie 54 metry. Na pokładzie Airbusa A320 znajdowało się 179 osób.

To był poważny błąd

Do incydentu w Bordeaux doszło w Sylwestra zeszłego roku. Po przeprowadzonym śledztwie całe zdarzenie zostało sklasyfikowane jako „poważne”, mogące mieć tragiczne skutki dla blisko 200 ludzi. W końcu samolot EasyJet, którego piloci działali w pełni zgodnie z procedurami, przeleciał nad DR400 w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. – „Ruch [lotniczy] we Francji był wówczas bardzo intensywny. Kontroler późno zezwolił A320 na lądowanie. I zapomniał o obecności DR400 na pasie. Pilot DR400, dowiedziawszy się, że A320 jest uprawniony do lądowania, będąc jeszcze na progu 23, zgłosił się do kontrolera. Ten natychmiast nakazał A320 przerwanie podejścia” – czytamy we fragmencie raportu przygotowanego przez francuskie Biuro Śledcze i Analiz Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego. A dodatkowo wiemy też, że tego dnia kierownik zmiany zredukował liczbę kontrolerów z sześciu do trzech.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pożar w stoczni produkującej okręty atomowe. Dwie osoby w szpitalu

W największej brytyjskiej stoczni produkującej m.in. atomowe okręty podwodne wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Rezygnacja z powrotu do Polski z UK w ostatniej chwili

Ale co jeśli w ostatniej chwili ktoś w perspektywie powrotu do Polski, który już dopiął, lub jest w trakcie dopinania wszystkiego na ostatni guzik... rozmyśli się i zmieni zdanie. Co jeśli jakiś czynnik tak zrazi osobę sposobiącą się do powrotu do Polski, że ta zmieni zdanie?

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.