piątek, 20 września, 2024

Samolot EasyJet dzieliły sekundy od zderzenia z innym samolotem

54 metry uratowały dwa samoloty pasażerskie od tragicznego zderzenia na lotnisku. Błąd kontrolera lotów, który „zapomniał” o samolocie oczekującym na start, gdy wydał pilotom EasyJet zgodę na lądowanie, mógł zakończyć się śmiercią blisko 200 pasażerów.

Nieuwaga kontrolera lotów, która mogła doprowadzić do tragedii

Do incydentu, o którym tu mowa, doszło w zeszłym roku. Ale dopiero teraz na jaw wychodzą ustalenia śledczych. Potencjalnie tragiczne decyzje zostały podjęte przez kontrolera lotów na lotnisku Bordeaux-Merignac, we Francji. Kontroler wydał zgodę na lądowanie pilotom samolotu EasyJet lecącego z lotniska Gatwick w Londynie, zapominając, że na pasie startowym czekała już na wzbicie się w powietrze inna maszyna. Był to niewielki, jednosilnikowy samolot Robin DR400.

Wiemy już, że obie maszyny minęły się, ale że dzielący je dystans wyniósł zaledwie 54 metry. Na pokładzie Airbusa A320 znajdowało się 179 osób.

To był poważny błąd

Do incydentu w Bordeaux doszło w Sylwestra zeszłego roku. Po przeprowadzonym śledztwie całe zdarzenie zostało sklasyfikowane jako „poważne”, mogące mieć tragiczne skutki dla blisko 200 ludzi. W końcu samolot EasyJet, którego piloci działali w pełni zgodnie z procedurami, przeleciał nad DR400 w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. – „Ruch [lotniczy] we Francji był wówczas bardzo intensywny. Kontroler późno zezwolił A320 na lądowanie. I zapomniał o obecności DR400 na pasie. Pilot DR400, dowiedziawszy się, że A320 jest uprawniony do lądowania, będąc jeszcze na progu 23, zgłosił się do kontrolera. Ten natychmiast nakazał A320 przerwanie podejścia” – czytamy we fragmencie raportu przygotowanego przez francuskie Biuro Śledcze i Analiz Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego. A dodatkowo wiemy też, że tego dnia kierownik zmiany zredukował liczbę kontrolerów z sześciu do trzech.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?