piątek, 20 września, 2024

Skutki restrykcyjnej polityki wizowej – cierpią sektory zdrowia, opieki oraz uniwersytety

Restrykcyjna polityka wizowa pozwala na zbliżenie się do obiecanego społeczeństwu ograniczenia poziomu imigracji do Wielkiej Brytanii. Ale z drugiej strony naraża na straty sektory służby zdrowia i opieki, a także uniwersytety. Najnowsze dane pokazują, że liczba wniosków wizowych drastycznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wniosków o brytyjską wizę jest coraz mniej. Ale to może się rykoszetem odbić na niektórych branżach

Najnowsze dane opublikowane przez Home Office pokazują, że liczba wniosków o przyznanie wizy do pracy w sektorze ochrony zdrowia i opieki spadła aż o 81 proc. (46 800 w liczba bezwzględnych) w okresie czterech miesięcy do lipca w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Od sierpnia 2023 r. notowany jest w tym względzie stały i znaczący spadek. W tym samym czasie zmniejszyła się również liczba wniosków o wydanie wizy dla osób pozostających na utrzymaniu imigrantów pracujących w sektorach zdrowia i opieki. Spadek ten wyniósł aż 71 proc. (53 100 w liczbach bezwzględnych). I tu przypomnijmy, że od marca pracownicy służby zdrowia z zagranicy nie mogą zabierać ze sobą osób pozostających na ich utrzymaniu na podstawie swojej wizy.

Jednocześnie z danych Home Office wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. liczba wniosków o przyznanie wizy w ramach sponsorowanych badań spadła o 16 proc. (30 300 w liczbach bezwzględnych) w porównaniu do roku poprzedniego. A liczba wniosków o wydanie wizy dla osób znajdujących się na utrzymaniu imigrantów robiących badania na uniwersytetach spadła w tym czasie o 81 proc. (55 000 w liczbach bezwzględnych).

Jeśli chodzi o średnią miesięczną liczbę wniosków o wizę dla wykwalifikowanych pracowników (ang. Skilled Worker visa applications), to była ona stabilna w okresie między styczniem 2022 r. i marcem 2024 r. Było to ok. 6000 wniosków na miesiąc. Następnie, w kwietniu tego roku, liczba wniosków wzrosła do 10 100, by w lipcu znów spaść do 6000.

Każdy kij ma dwa końce

Znane polskie przysłowie głosi, że „każdy kij ma dwa końce”. I przysłowie to idealnie zdaje się pasować do obecnej polityki wizowej Wielkiej Brytanii, przejętej przez laburzystów po torysach. Trafnie podsumowuje to Ben Brindle z Oxford University’s Migration Observatory, mówiąc na łamach „The Times”, że skuteczna polityka migracyjna może też negatywnie odbić się na pewnych sektorach gospodarki. – Jest bardzo prawdopodobne, że rząd odniesie sukces w realizacji swojego celu, jakim jest zmniejszenie migracji netto. W dużej mierze stanie się to dzięki zmianom wprowadzonym przez poprzedni rząd. Ale tu zawsze dochodzi do kompromisów między czymś a czymś. Spadek liczby studentów może stworzyć problemy dla uniwersyteckich finansów. A jeśli spadek liczby wiz w sektorze służby zdrowia i opieki wynika z tego, że ludzie rezygnują ze składania wniosków z powodu nowych przepisów, a nie ze spadku popytu, to może to oznaczać dalsze problemy kadrowe w sektorze służby zdrowia i opieki – tłumaczy ekspert.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?