Smartfon powie ci, jak bardzo jesteś pijany. Zanosi się na rewolucję?

Czy specjalne czujniki w telefonach mogłyby wskazać poziom naszego upojenia alkoholowego na podstawie zmian w naszym głosie? Najnowsze badanie pokazuje, że jest to możliwe.

Telefon prawdę Ci powie…

Badania przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu Stanforda w USA na próbie 18 dorosłych w wieku 21 lat lub więcej. Badania pokazały, że specjalne czujniki w telefonie mogłyby wskazać użytkownikowi, jak bardzo jest pijany. Nadzorujący proces badawczy prof. Brian Suffoletto, specjalista w zakresie medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Stanforda przyznał, że wyniki badania zwyczajnie go zaskoczyły. Eksperyment pokazał, że analiza wzorców głosu osób biorących udział w badaniu pozwoliła przewidzieć z 98-proc. dokładnością poziom ich upojenia alkoholowego. Wyniki uzyskiwane poprzez analizę mowy regularnie potwierdzano badając poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Advertisement -

– Nie jesteśmy pionierami, gdy podkreślamy, że podczas zatrucia alkoholem dochodzi do zmian w charakterystyce mowy. Ale jestem głęboko przekonany, że nasza wyjątkowa dokładność wynika z zastosowania najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych. Osiągnięć w przetwarzaniu sygnałów, analizie akustycznej i uczeniu maszynowym – poinformował profesor. I dodał z nadzieją: – Wyobraźmy sobie, że mielibyśmy narzędzie zdolne do pasywnego pobierania danych od danej osoby podczas wykonywania codziennych czynności. I badania zmian, które mogłyby wskazywać na epizod picia, aby wiedzieć, kiedy taka osoba potrzebuje pomocy.

Telefon remedium na problemy z alkoholem?

Dla prof. Briana Suffoletto w eksperymencie nie chodzi jedynie o możliwość okresowego badania stanu upojenia osoby, która postanowiła się zabawić. Chodzi o możliwość interweniowania, gdy nadużywanie alkoholu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. W tym także o zapobieganie wypadkom drogowym spowodowanym kierowaniem „po spożyciu”.

– Gdy ktoś zaczyna pić, kluczowe może być przypomnienie mu o limitach spożycia. Choć w przypadku osób, które są już odurzone w znacznym stopniu, skuteczność takich interwencji maleje – podsumował profesor Suffoletto.

Teksty tygodnia

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie