piątek, 20 września, 2024

Smartfon powie ci, jak bardzo jesteś pijany. Zanosi się na rewolucję?

Czy specjalne czujniki w telefonach mogłyby wskazać poziom naszego upojenia alkoholowego na podstawie zmian w naszym głosie? Najnowsze badanie pokazuje, że jest to możliwe.

Telefon prawdę Ci powie…

Badania przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu Stanforda w USA na próbie 18 dorosłych w wieku 21 lat lub więcej. Badania pokazały, że specjalne czujniki w telefonie mogłyby wskazać użytkownikowi, jak bardzo jest pijany. Nadzorujący proces badawczy prof. Brian Suffoletto, specjalista w zakresie medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Stanforda przyznał, że wyniki badania zwyczajnie go zaskoczyły. Eksperyment pokazał, że analiza wzorców głosu osób biorących udział w badaniu pozwoliła przewidzieć z 98-proc. dokładnością poziom ich upojenia alkoholowego. Wyniki uzyskiwane poprzez analizę mowy regularnie potwierdzano badając poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

– Nie jesteśmy pionierami, gdy podkreślamy, że podczas zatrucia alkoholem dochodzi do zmian w charakterystyce mowy. Ale jestem głęboko przekonany, że nasza wyjątkowa dokładność wynika z zastosowania najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych. Osiągnięć w przetwarzaniu sygnałów, analizie akustycznej i uczeniu maszynowym – poinformował profesor. I dodał z nadzieją: – Wyobraźmy sobie, że mielibyśmy narzędzie zdolne do pasywnego pobierania danych od danej osoby podczas wykonywania codziennych czynności. I badania zmian, które mogłyby wskazywać na epizod picia, aby wiedzieć, kiedy taka osoba potrzebuje pomocy.

Telefon remedium na problemy z alkoholem?

Dla prof. Briana Suffoletto w eksperymencie nie chodzi jedynie o możliwość okresowego badania stanu upojenia osoby, która postanowiła się zabawić. Chodzi o możliwość interweniowania, gdy nadużywanie alkoholu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. W tym także o zapobieganie wypadkom drogowym spowodowanym kierowaniem „po spożyciu”.

– Gdy ktoś zaczyna pić, kluczowe może być przypomnienie mu o limitach spożycia. Choć w przypadku osób, które są już odurzone w znacznym stopniu, skuteczność takich interwencji maleje – podsumował profesor Suffoletto.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?