Sprowadzenie rodzica do UK. Czy jest z tym coraz trudniej?

W ramach programu łączenia rodzin możliwe jest sprowadzenie rodzica do UK pod pewnymi warunkami. Pojawiły się jednak głosy, że o pozytywną decyzję w tej sprawie jest obecnie trudniej.

Program dotyczący łączenia rodzin wprowadzono po uruchomieniu EU Settlement Scheme. W ten sposób osoby posiadające settled lub pre-settled status mogą sprowadzić do Wielkiej Brytanii niektórych swoich krewnych.

Kogo z krewnych można sprowadzić w ramach programu łączenia rodzin?

W ramach programu łączenia rodzin osoba posiadająca status zasiedlenia może sprowadzić:

– małżonkę lub małżonka, albo partnera/partnerkę cywilnego/cywilną, jeśli ta osoba zawarła związek małżeński przed 31 grudnia 2020 roku,

– stałego partnera/partnerkę, jeśli mieszkała z nim/nią razem przez minimum dwa lata przed 31 grudnia 2020 roku lub posiadają inne dowody na istnienie ich związku,

– swoje dziecko, wnuka lub prawnuka w wieku poniżej 21 lat,

– swoje dziecko, wnuka lub prawnuka pozostającego na jej utrzymaniu lub pod jej opieką.

Sprowadzenie rodzica do UK coraz trudniejsze?

Inaczej sprawa wygląda ze sprowadzeniem swojego rodzica w ramach programu łączenia rodzin. Warunek jest taki, że rodzic musi być od nas zależny (np. finansowo albo wymaga naszej opieki). Musimy w tym wypadku przedstawić na to dowody, że rodzic pozostaje na naszym utrzymaniu, lub ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia wymaga naszej opieki.

Udowodnienie kwestii zależności finansowej możliwe jest np. na podstawie wyciągów z banku. Z kolei za dowód na niepełnosprawność czy stan zdrowia wystarczy dokument wystawiony przez lekarza.

Gdy zgromadzimy wymagane dokumenty, wtedy nasz rodzic, którego chcemy sprowadzić do Wielkiej Brytanii, musi złożyć jeszcze przed przyjazdem na Wyspy wniosek dotyczący łączenia rodzin (family permit). W następnej kolejności powinien aplikować o pre-settled status za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji.

Na forach internetowych pojawiają się jednak głosy, że sam proces dotyczący akceptacji takiego wniosku rodzica jest coraz trudniejszy. Świadczą też o tym komentarze, które pojawiły się pod jednym z wpisów na Facebooku o treści: „Mama prawie 70 lat i dopiero dotarło do mnie, że może być różnie z jej zdrowiem. I awaryjnie chciałabym spróbować złożyć wniosek mamie o status poprzez łączenie rodzin. Jak dokładnie to zrobić?”

Jeden z użytkowników napisał: „Musi że mama udowodnić, że jest zależna od Pani finansowo lub zdrowotnie. Powinno być to potwierdzone twardymi dowodami. Teraz, od 1 kwietnia trochę się zmieniło, jest coraz trudniej uzyskać status na łączenie rodzin, jak również wiz pracowniczych. Chcą zatrzymać napływ ludzi, także z krajów należących do Unii. Ale… próbować zawsze trzeba. Mama musi składać wniosek z Polski i w Polsce czekać na decyzję. Jeśli jest mama od Pani zależna finansowo, musi udowodnić ,że przelewa jej Pani co miesiąc systematycznie pieniądze, robi, opłaty, bo nie jest w stanie sama się utrzymać. A zdrowotnie, że wymaga opieki drugiej osoby. Wszystko musi być poparte zaświadczeniami od lekarza”.

Przypomnijmy, że brytyjski rząd postanowił wprowadzić ograniczenia dotyczące sprowadzania przez imigrantów członków swoich rodzin, aby zmniejszyć w ten sposób saldo migracji.

Od 11 kwietnia weszły w życie przepisy dotyczące podwyższonego progu zarobków u pracowników, którzy chcą sprowadzić na Wyspy członka rodziny. Podwyżka jest duża – kwota wzrosła z 18 600 do 29 000 funtów.

W najbliższej przyszłości próg zarobków zezwalających na sprowadzenie rodziny w ramach wizy rodzinnej ma wzrosnąć do 34 500 funtów, a w 2025 roku – do 38 700 funtów rocznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.