W ramach programu łączenia rodzin możliwe jest sprowadzenie rodzica do UK pod pewnymi warunkami. Pojawiły się jednak głosy, że o pozytywną decyzję w tej sprawie jest obecnie trudniej.
Program dotyczący łączenia rodzin wprowadzono po uruchomieniu EU Settlement Scheme. W ten sposób osoby posiadające settled lub pre-settled status mogą sprowadzić do Wielkiej Brytanii niektórych swoich krewnych.
Kogo z krewnych można sprowadzić w ramach programu łączenia rodzin?
W ramach programu łączenia rodzin osoba posiadająca status zasiedlenia może sprowadzić:
– małżonkę lub małżonka, albo partnera/partnerkę cywilnego/cywilną, jeśli ta osoba zawarła związek małżeński przed 31 grudnia 2020 roku,
– stałego partnera/partnerkę, jeśli mieszkała z nim/nią razem przez minimum dwa lata przed 31 grudnia 2020 roku lub posiadają inne dowody na istnienie ich związku,
– swoje dziecko, wnuka lub prawnuka w wieku poniżej 21 lat,
– swoje dziecko, wnuka lub prawnuka pozostającego na jej utrzymaniu lub pod jej opieką.
Sprowadzenie rodzica do UK coraz trudniejsze?
Inaczej sprawa wygląda ze sprowadzeniem swojego rodzica w ramach programu łączenia rodzin. Warunek jest taki, że rodzic musi być od nas zależny (np. finansowo albo wymaga naszej opieki). Musimy w tym wypadku przedstawić na to dowody, że rodzic pozostaje na naszym utrzymaniu, lub ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia wymaga naszej opieki.
Udowodnienie kwestii zależności finansowej możliwe jest np. na podstawie wyciągów z banku. Z kolei za dowód na niepełnosprawność czy stan zdrowia wystarczy dokument wystawiony przez lekarza.
Gdy zgromadzimy wymagane dokumenty, wtedy nasz rodzic, którego chcemy sprowadzić do Wielkiej Brytanii, musi złożyć jeszcze przed przyjazdem na Wyspy wniosek dotyczący łączenia rodzin (family permit). W następnej kolejności powinien aplikować o pre-settled status za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji.
Na forach internetowych pojawiają się jednak głosy, że sam proces dotyczący akceptacji takiego wniosku rodzica jest coraz trudniejszy. Świadczą też o tym komentarze, które pojawiły się pod jednym z wpisów na Facebooku o treści: „Mama prawie 70 lat i dopiero dotarło do mnie, że może być różnie z jej zdrowiem. I awaryjnie chciałabym spróbować złożyć wniosek mamie o status poprzez łączenie rodzin. Jak dokładnie to zrobić?”
Jeden z użytkowników napisał: „Musi że mama udowodnić, że jest zależna od Pani finansowo lub zdrowotnie. Powinno być to potwierdzone twardymi dowodami. Teraz, od 1 kwietnia trochę się zmieniło, jest coraz trudniej uzyskać status na łączenie rodzin, jak również wiz pracowniczych. Chcą zatrzymać napływ ludzi, także z krajów należących do Unii. Ale… próbować zawsze trzeba. Mama musi składać wniosek z Polski i w Polsce czekać na decyzję. Jeśli jest mama od Pani zależna finansowo, musi udowodnić ,że przelewa jej Pani co miesiąc systematycznie pieniądze, robi, opłaty, bo nie jest w stanie sama się utrzymać. A zdrowotnie, że wymaga opieki drugiej osoby. Wszystko musi być poparte zaświadczeniami od lekarza”.
Przypomnijmy, że brytyjski rząd postanowił wprowadzić ograniczenia dotyczące sprowadzania przez imigrantów członków swoich rodzin, aby zmniejszyć w ten sposób saldo migracji.
Od 11 kwietnia weszły w życie przepisy dotyczące podwyższonego progu zarobków u pracowników, którzy chcą sprowadzić na Wyspy członka rodziny. Podwyżka jest duża – kwota wzrosła z 18 600 do 29 000 funtów.
W najbliższej przyszłości próg zarobków zezwalających na sprowadzenie rodziny w ramach wizy rodzinnej ma wzrosnąć do 34 500 funtów, a w 2025 roku – do 38 700 funtów rocznie.