Świąteczne prezenty utkną w tym roku w urzędzie celnym na granicy UK? To możliwe z uwagi na źle wypełnione deklaracje

Fot. Getty

Najnowsze badanie pokazuje, że niewielu mieszkańców Wielkiej Brytanii dobrze orientuje się w nowych przepisach dotyczących VAT-u z tytułu importu i cła, i niewielu potrafi prawidłowo wypełnić deklarację wysyłając prezent za granicę. A to może być brzemienne w skutki, jako że znaczna część prezentów może utknąć w urzędzie celnym i nie dotrzeć do odbiorcy na czas. 

Od czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej i zakończenia okresu przejściowego, towary i prezenty wysyłane z UK na kontynent zostały objęte nowymi przepisami celnymi oraz regułami dotyczącymi VAT-u z tytułu importu. Wszystko to dlatego, że UE traktuje teraz pocztę z Wielkiej Brytanii tak, jakby pochodziła ona z kraju trzeciego, czyli z każdego innego kraju spoza UE. Przesyłki o wartości większej niż £39 podlegają dodatkowym opłatom VAT od importu, a także dodatkowym opłatom celnym, jeśli ich wartość przekracza £135 (chyba że zostały one wytworzone w całości na terenie UK). Do paczek muszą być dołączone precyzyjnie wypełnione formularze zgłoszenia celnego, które pozwalają celnikom na pobranie lub uchylenie stosownej opłaty. Zasada ta jednak nie obowiązuje w przypadku paczek wysyłanych do Europy z Irlandii Północnej. 

 

 

 

Mieszkańcy UK nie mają pojęcia o przepisach celnych po Brexicie

Organizacja konsumencka Which? ostrzega, że mieszkańcy UK generalnie nie mają pojęcia o nowych przepisach dotyczących cła i VAT na przesyłki. Z ankiety przeprowadzonej we wrześniu wynikało, że tylko jedna osoba na 1058 badanych była pewna swojej wiedzy w zakresie zmian w przepisach. Połowa osób planujących wysłać prezent na święta bliskiemu mieszkającemu w UE stwierdziła, że nie wie nic o nowych przepisach, a prawie tyle samo zaznaczyło, że wie w tym względzie bardzo niewiele. Jednocześnie około 17 proc. badanych przyznało, że planuje w tym roku wysłać prezenty świąteczne za granicę, a 83 proc. dodało, że chce to zrobić na nieco ponad miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia lub w ogóle jeszcze później.

Teksty tygodnia

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie