piątek, 20 września, 2024

Świąteczny jarmark nie będzie już „bożonarodzeniowym”, ale „zimowym”. Dlaczego?

Czy dla zachęcenia szerszych kręgów ludzi do odwiedzenia świątecznego jarmarku należy usunąć z niego wyraz „bożonarodzeniowy”? Czy słowo „zimowy” jest bardziej inkluzywne i zachęca do wzięcia udziału w grudniowym kiermaszu także ateistów i wyznawców innych religii? Z problemem tym mierzą się właśnie mieszkańcy północno-wschodniej Anglii, gdzie prawdopodobnie nadgorliwi pracownicy muzeum postanowili pozbyć się z nazwy jarmarku słowa wskazującego, że jest on ściśle powiązany z Bożym Narodzeniem.

Boże Narodzenie – nazwa świąt stała się niewygodna?

Na usunięcie słowa „bożonarodzeniowy” z nazwy świątecznego jarmarku pozwoliły sobie władze Bowes Museum, czyli muzeum sztuki zlokalizowanego w Barnard Castle, w hrabstwie Durham. Muzeum, w którym znajdują się m.in. dzieła El Greca, Goi, Canaletta i Bouchera, a które swoje powstanie zawdzięcza dalekim przodkom Elżbiety II, organizuje świąteczny kiermasz co roku i od wielu lat. Nikt jednak dotychczas nie wpadł na pomysł, by słowo „bożonarodzeniowy” zastępować neutralnym słowem „zimowy”. By, jak poinformowało muzeum, przyciągnąć większą liczbę odwiedzających.

Decyzję Bowes Museum ostro skrytykował ekspert ds. antyków, David Harper. – Co jeszcze? Czy odwołamy Mikołaja, renifera i dzieci w świątecznych czapkach? W zasadzie wszystko, co nam pozostanie, to targ 'środowy’. To się nie skończy, dopóki tego nie zatrzymamy. Musimy zdusić to w zarodku, przejąć kontrolę i wykazać się pewną odwagą – powiedział.

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas

Dla wielu ludzi Święta Bożego Narodzenia są na tyle wyjątkowe, że nie wyobrażają sobie, by rezygnować z jakiejś ich części. A nazwa wskazująca na rodzaj świątecznych uroczystości jest dla nich ultra ważna. I choć władze Bowes Museum uznały, że usunięcie słowa „bożonarodzeniowy” z nazwy jarmarku może zachęcić więcej osób do odwiedzenia go, to większości internautów decyzja ta wydała się co najmniej niezrozumiała. „Wow! Uwielbiałem chodzić na jarmark bożonarodzeniowy. To słowo sprawia, że wszyscy promieniejemy w środku. Zastanawiam się, ilu ludzi się tam teraz uda” – napisał jeden z radnych Durham County.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wycieczki z niskim depozytem są kuszące? Oto, dlaczego należy na nie uważać

Płace przewyższyły inflację po raz pierwszy od dwóch lat

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?