Szwajcaria się zbroi. Wojsko ćwiczy na wypadek rozpadu Unii

Na terytorium Szwajcarii rząd przeprowadził operację wojskową pod kryptonimem „Conex 15”. Szwajcarska armia  przygotowuje się na obronę kraju przez potencjalnym zagrożeniem związanym z napływem nielegalnych imigrantów. 

Szwajcarski rząd podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji militarnej pod kryptonimem Conex 15. Ćwiczenia wojska miały być symulacją potencjalnego zagrożenia wynikającego z napływu uchodźców, wzrostu zagrożenia terroryzmem i braku spójnej polityki Unii wobec kryzysu. Jak można było przeczytać na stronie internetowej rządu Szwajcarii, ćwiczenia zakładały jedynie „hipotetyczną sytuację” powszechnego chaosu i rozpadu Unii Europejskiej.

Władze Szwajcarii, chciały w ten sposób sprawdzić, czy wojsko jest w stanie poradzić sobie z sytuacją zagrożenia kraju samodzielnie – bez pomocy krajów ościennych. Ćwiczenia trwały 10 dni, uczestniczyło w nich 5 tysięcy żołnierzy, którzy mieli współpracować z pogranicznikami na przejściach granicznych.

Jednak decyzja władz o przeprowadzeniu operacji spotkała się z krytyką opinii publicznej. Podczas weekendu setki tysięcy osób protestowały na ulicach Bazylei przeciwko działaniom rządu. Doszło do starć między demonstrantami a policją.

Jak mówi Ueli Maurer, szef szwajcarskiego ministerstwa obrony, armia planowała taką operację od wielu lat, a jej przeprowadzenie nie jest związane z obecnym kryzysem na granicach.

Jednak zdaniem środowiska międzynarodowego nie są to wyłącznie ćwiczenia militarne sprawdzające skuteczność armii w „hipotetycznej sytuacji”. Dziennikarze jednoznacznie interpretują działanie armii jako sygnał nieuchronnie zbliżającego się zagrożenia spowodowanego przez kryzys migracyjny. Zwłaszcza że wojsko szwajcarskie jest jednym z najlepiej zorganizowanych na świecie. W ciągu 72 godzin jest w stanie przeprowadzić pełną mobilizację, chociaż nie ma pełnoetatowych żołnierzy. Większość armii trzyma swoją broń we własnych domach jako obowiązek spełnienia służby wojskowej.

Co więcej szwajcarska armia stale szkoli obowiązkowo poborowych. Rocznie szkolonych jest około 23 tysięcy obywateli, a szkolenie trwa od 18 do 21 tygodni. Jeśli więc tak przygotowana armia jest postawiona w stan gotowości, nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się z interpretacją sytuacji dziennikarzy.

(m)

Teksty tygodnia

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie