Te produkty można jeść nawet wtedy, gdy delikatnie pokryją się pleśnią?

W przypadku większości produktów spożywczych, które pokrywają się pleśnią, eksperci nie mają wątpliwości – trzeba je bez zastanowienia wyrzucić do kosza na śmieci. Ale pewne, nieliczne produkty, można spożyć nawet wtedy, gdy delikatnie spleśnieją.

Pleśń na produktach spożywczych – kiedy jest niebezpieczna?

Co do zasady pleśń na produktach spożywczych oznacza, że ich termin do spożycia nieubłaganie się skończył. W przypadku większości takich produktów nie należy się długo zastanawiać, tylko trzeba wyrzucić spleśniałą żywność do kosza na śmieci. Eksperci są zazwyczaj zdania, że jeśli pojawia się jakakolwiek wątpliwość w sprawie przydatności danego produktu do spożycia, to trzeba go wyrzucić.

- Advertisement -

W spleśniałej żywności często znajdują się mikotoksyny, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Spożycie mikotoksyn w większej dawce prowadzi do poważnych zatruć, natomiast spożywanie ich w niewielkiej ilości może prowadzić do chorób przewlekłych, w tym np. do nowotworów wątroby i nerek. Na pojawienie się mikotoksyn szczególnie narażone są niektóre rodzaje serów miękkich i półmiękkich, które charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością wilgoci (gorgonzola czy mozzarella). Poza tym na toksyczną pleśń narażone są takie produkty jak jogurty, chleb czy warzywa i owoce przechowywane w wilgotnym środowisku.

Jakie produkty można zjeść nawet wtedy, gdy pojawi się na nich pleśń?

Eksperci przyznają jednak, że są takie produkty, które można spożyć nawet wtedy, gdy pokryją się delikatnie pleśnią. – Nie wszystkie pleśnie mają działanie chorobotwórcze. Niektóre pleśnie wytwarzają toksyny, ale jeśli nie jesteś ekspertem od pleśni, trudno jest stwierdzić, które z nich są chorobotwórcze – mówi Dr Keith Schneider z University of Florida.

Jednym z produktów, które można bezpiecznie spożyć po pojawieniu się na nim pleśni, jest twardy ser, np. cheddar. Sery twarde, w porównaniu do serów miękkich, można spożyć do trzech, czterech tygodni po otwarciu (sery miękkie zazwyczaj do tygodnia).

Teksty tygodnia

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie