Te zasady panujące na brytyjskim dworze królewskim ZASKAKUJĄ! Zobacz o ilu z nich nie miałeś pojęcia

Fot. Getty

Królewski protokół rządzi się wieloma specyficznymi zasadami, których Windsorowie ściśle przestrzegają, nie bacząc zupełnie na zmieniające się czasy czy modę. Poniżej prezentujemy wam najciekawsze zasady panujące na brytyjskim dworze królewskim – zarówno te wprowadzone przez samą królową Elżbietę II, jak i te o znacznie dłuższej tradycji. 

1. Podczas oficjalnych wydarzeń członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej występują w fantazyjnych nakryciach głowy. Po godzinie 18 tzw. fascynatory są zastępowane eleganckimi tiarami, ale trzeba wiedzieć, że te zdobione drogimi kamieniami i brylantami nakrycia głowy są zarezerwowane wyłącznie dla mężatek.

2. Członkowie rodziny Windsorów nie mogą nosić ubrań wykonanych z prawdziwego futra, choć tę odległą zasadę wprowadzoną przez króla Edwarda III w XII w. łamała wielokrotnie nie tylko Kate Middleton, ale też i sama Elżbieta II. Jednak pod wpływem nacisków obrońców praw zwierząt, Elżbieta II ostatecznie zrezygnowała w 2019 r. z zakładania płaszczy z prawdziwego futra.  

3. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogą rozdawać autografów ani pozować do zdjęć selfie. Osobom spoza dworu nie wolno także dotykać lub obejmować Windsorów, a podanie ręki jest dopuszczalne tylko w odpowiedzi na stosowny gest członka rodziny królewskiej.

4. Protokół królewski zakazuje odbywania wspólnych podróży przez dwóch przyszłych monarchów – np. księcia Karola i księcia Williama albo księcia Williama i jego syna, księcia Jerzego. W tym drugim przypadku zasada ta wejdzie w życie, gdy książę Jerzy skończy 12 lat. 

5. Dzieci na brytyjskim dworze nie mogą się bawić wszystkim, czego zapragną. Wiadomo jest na przykład, że książę Jerzy nie będzie mógł ze swoim rodzeństwem zagrać w Monopol czy Eurobiznes – czyli w gry, w których może się pojawić pokusa kłamstwa lub nagięcia prawdy. 

6. Członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej powinny obowiązkowo mieć na sobie rajstopy podczas oficjalnych wystąpień. Zasadę tę złamała Meghan Markle, która podczas oficjalnego ogłoszenia zaręczyn zaprezentowała się bez rajstop. 

7. Podczas zagranicznych wojaży członkowie rodziny królewskiej koniecznie muszą mieć w walizkach ubrania w kolorze czarnym. To na wypadek, gdyby w czasie "royal tour" nagle umarł członek rodziny bądź członek głowy państwa odwiedzanej przez Windsorów. 

8. Będąc w towarzystwie Elżbiety II nikt, kto znajduje się przy stole, nie może kontynuować spożywania posiłków, jeśli monarchini opróżniła już swój talerz. Z tego też względu w trakcie uroczystości należy bacznie obserwować ruchy królowej i skończyć posiłek najdalej w momencie, gdy kończy go Elżbieta II. 

9. Mało kto wie, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie jadają na obiad ani ryżu, ani makaronu, ani nawet ziemniaków. Ponadto, z uwagi na ryzyko zatrucia pokarmowego, Windsorowie nigdy też nie spożywają owoców morza.

10. Królowa Elżbieta II używa swojej torebki do sekretnego komunikowania pracownikom swojej woli/zamiarów. Na przykład gdy monarchini chce zakończyć spotkanie, to ponoć przekłada ją na prawe ramię. 

Teksty tygodnia

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie