„Terroryści zabrali nam ’Allahu Akbar’!” Muzułmanie tłumaczą, co znaczy ten zwrot

Hasło: „Allahu Akbar” zna dzisiaj praktycznie każdy, kto w miarę regularnie ogląda wiadomości telewizyjne. Okrzyk o tej treści towarzyszy wielu zamachom terrorystycznym, do których przyznają się organizacje ekstremistyczne. Jak jednak tłumaczą przedstawiciele tych wyznawców islamu, którzy są przemocy przeciwni, zwrot ten jest wykorzystywany w niewłaściwym kontekście. 

„Allahu Akbar” znaczy: „Allah jest Wielki”. To zdanie, które muzułmanie na całym świecie powtarzają kilkanaście razy dziennie, podczas modlitw. Jest ono świadectwem radości, wypowiadanym podczas wszystkich ważnych okazji, takich ja śluby czy urodziny dzieci. 

Niestety, pochodzący z Uzbekistanu zamachowiec, który kilka dni temu zabił na ulicach Nowego Jorku osiem osób, krzycząc „Allahu Akbar” nie miał dobrych intencji. Właśnie dlatego, przekonują muzułmanie, ludzie są przekonani, że te słowa oznaczają coś złego. 

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy tłumaczących, że „Allahu Akbar” to nie wezwanie do ataku terrorystycznego. „To zdanie nie ma znaczenia politycznego, nie nawołuje do przemocy, czy natychmiastowego ataku. Ja sama powtarzam je jakieś 20 razy dziennie” – napisała na Twitterze Rabia Chaudry. 

Pracownica żłobka dźgnięta nożem w Londynie. Napastniczki krzyczały „Allah cię dopadnie”!

Jeden z dziennikarzy New York Times, Wajhat Ali, tłumaczy: „Wczoraj wieczorem powtórzyłem ‚Allahu Akbar’ na głos kilka razy. Wcześniej, podczas obiadu, z ustami pełnymi kebabu z kurczaka, również powtarzałem „Allahu Akbar”. 

Co ciekawe, również mieszkający na Bliskim Wschodzie chrześcijanie posługują się tym zwrotem. „Allah” po arabsku oznacza „boga” – dowolnej religii. 

Schizofreniczna opiekunka chciała zabójstwem 4-latki pomścić muzułmanów zabitych przez Rosjan w Syrii

Teksty tygodnia

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

L4 z powodu wypalenia zawodowego a zabawa? Kobieta zwolniona dyscyplinarnie z pracy wygrała z pracodawcą

Czy zdjęcie z imprezy sylwestrowej może kosztować Cię pracę? Czy pokazanie uśmiechu na Instagramie w trakcie zwolnienia lekarskiego to wystarczający powód do dyscyplinarki?

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Przeczytaj także