„Terroryści zabrali nam ’Allahu Akbar’!” Muzułmanie tłumaczą, co znaczy ten zwrot

Hasło: „Allahu Akbar” zna dzisiaj praktycznie każdy, kto w miarę regularnie ogląda wiadomości telewizyjne. Okrzyk o tej treści towarzyszy wielu zamachom terrorystycznym, do których przyznają się organizacje ekstremistyczne. Jak jednak tłumaczą przedstawiciele tych wyznawców islamu, którzy są przemocy przeciwni, zwrot ten jest wykorzystywany w niewłaściwym kontekście. 

„Allahu Akbar” znaczy: „Allah jest Wielki”. To zdanie, które muzułmanie na całym świecie powtarzają kilkanaście razy dziennie, podczas modlitw. Jest ono świadectwem radości, wypowiadanym podczas wszystkich ważnych okazji, takich ja śluby czy urodziny dzieci. 

Niestety, pochodzący z Uzbekistanu zamachowiec, który kilka dni temu zabił na ulicach Nowego Jorku osiem osób, krzycząc „Allahu Akbar” nie miał dobrych intencji. Właśnie dlatego, przekonują muzułmanie, ludzie są przekonani, że te słowa oznaczają coś złego. 

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy tłumaczących, że „Allahu Akbar” to nie wezwanie do ataku terrorystycznego. „To zdanie nie ma znaczenia politycznego, nie nawołuje do przemocy, czy natychmiastowego ataku. Ja sama powtarzam je jakieś 20 razy dziennie” – napisała na Twitterze Rabia Chaudry. 

Pracownica żłobka dźgnięta nożem w Londynie. Napastniczki krzyczały „Allah cię dopadnie”!

Jeden z dziennikarzy New York Times, Wajhat Ali, tłumaczy: „Wczoraj wieczorem powtórzyłem ‚Allahu Akbar’ na głos kilka razy. Wcześniej, podczas obiadu, z ustami pełnymi kebabu z kurczaka, również powtarzałem „Allahu Akbar”. 

Co ciekawe, również mieszkający na Bliskim Wschodzie chrześcijanie posługują się tym zwrotem. „Allah” po arabsku oznacza „boga” – dowolnej religii. 

Schizofreniczna opiekunka chciała zabójstwem 4-latki pomścić muzułmanów zabitych przez Rosjan w Syrii

Teksty tygodnia

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Przeczytaj także