„The Volunteer” – pod takim tytułem w UK ukaże się biografia Witolda Pileckiego

Fot: Wikimedia Commons/Penguin Books

W zbliżającym się tygodniu odbędzie się premiera anglojęzycznej biografii rotmistrza Witolda Pileckiego. Autorem książki Książka "The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz" jest Jack Fairweather.

- Advertisement -

Brytyjski pisarz przez trzy lata pracował nad książką poświęconą autorowi słynnych "Raportów Pileckiego" z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, będących pierwszym źródłem na temat Holokaustu na świecie. – Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć – skomentował Fairweather po zapoznaniu się z najdłuższym raportem Pileckiego z Auschwitz na antenie telewizji TVP Poland In.

CZYTAJ TEŻ: "Jihadi Jack" chce wrócić do UK – zapewnia, że "nie będzie wysadzać żadnych Brytyjczyków"

– Badając historię Pileckiego zdałem sobie sprawę, jak trudno czasem zrozumieć cierpienie innych. Jemu w Auschwitz się to udało. Mam nadzieję, że jego historia zainspiruje ludzi tak, jak zainspirowała mnie – mówi Fairweather w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego".

Książka ukaże się na rynkach anglojęzycznych, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA. Oprócz tego zostanie przełożona na wiele innych języków – między innymi na holenderski, hiszpański, portugalski, czeski oraz litewski. Przekład polski zostanie wydany przez krakowski Instytut Wydawniczy ZNAK w styczniu 2020 roku.

Fairweather jest dziennikarzem, był korespondentem wojennym w Iraku i Afganistanie, napisał książki "The Good War" i "The War of Choice". Jego "The Volunteer" ukaże się nakładem Penguin Books.

 

 

GORĄCY TEMAT: UWAGA: Dziś nad Wielką Brytanię nadciągną burze i ulewy. Met Office ostrzega przed gwałtownym załamaniem się pogody

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. W historii zapisał się, jako więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika

Teksty tygodnia

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Tragiczne dwa dni w Londynie: strzelanina, bójka w autobusie i atak na uniwersytecie

Ostatnie dwa dni były w stolicy Wielkiej Brytanii niezwykle tragiczne. Londyn przeżył eskalację przemocy. Choć incydenty nie były ze sobą powiązane, liczba ataków oraz skala zdarzeń doskonale pokazuje, jak wygląda dynamika przestępczości w stolicy UK

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie