Twardy Brexit popchnie Szkocję w kierunku niepodległości? Referendum w tej sprawie coraz bardziej prawdopodobne

Szkoci coraz otwarciej mówią o deficycie demokracji i coraz częściej okazują wrogość władzom w Londynie. Zdecydowana większość Szkotów opowiedziała się przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a rząd Theresy May nie chce się zgodzić na żaden kompromis ws. opuszczenia wspólnoty i stawia wyłącznie na tzw. twardy Brexit. 

Czy Szkoci, z których 62 proc. zagłosowało za pozostaniem Wielkiej Brytanii w strukturach Unii Europejskiej, muszą się zgadzać na wszystko, co ws. Brexitu proponuje Londyn? Coraz więcej Szkotów jest zdania, że nie, a jeśli rząd Theresy May nie chce zaakceptować opartego na kompromisie planu premier Nicoli Sturgeon, to coraz więcej z nich popiera także pomysł rozpisania drugiego referendum ws. niepodległości.  

Szkocja CHCE niepodległości – co oznacza to dla Polaków?

Szkoci mają już dość mowy o twardym Brexicie – sami zagłosowali przeciwko wyjściu z Unii, a zatem i przeciwko opuszczeniu jednolitego rynku unijnego, a teraz muszą się przygotować na całkowite przemodelowanie stosunków z krajami położonymi na kontynencie. Władze w Edynburgu szanują wybór Brytyjczyków, ale zwracają też uwagę na fakt, że w całej Wielkiej Brytanii aż 48 proc. obywateli opowiedziało się za pozostaniem w strukturach Unii, co oznacza, że rząd Zjednoczonego Królestwa nie może w sposób radykalny opuścić wspólnoty. Powinien tu zostać wypracowany jakiś kompromis, który zadowoliłby także zwolenników obecności unijnych przepisów w prawie brytyjskim.  

Parlamentarzyści: Odmowa zagwarantowania praw imigrantom z UE jest skandaliczna!

Szkoci mogą się czuć oszukani przede wszystkim dlatego, że w dalekim Londynie członkowie z Partii Pracy w zasadzie niczym nie różnią się pod względem Brexitu od swoich kolegów z Partii Konserwatywnej. Co prawda laburzyści robią dużo szumu, ale w zasadzie trzymają linię rządu. Najbardziej widoczne było to w trakcie głosowania nad poprawkami do Brexit bill w Izbie Gmin, które jedna po drugiej zostały odrzucone. Na straży laburzystowskich wartości stanęła jedynie Izba Lordów, która chociaż przegłosowała poprawkę do Brexit bill odnośnie zagwarantowania praw imigrantom z Unii żyjącym już i pracującym w UK. 

Już za 2 tygodnie odbędzie się zjazd Szkockiej Partii Narodowej, na którym Nicola Sturgeon będzie prawdopodobnie mocno naciskać na rozpisanie drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji. I… niewykluczone, że jej się to uda. 

Załóż firmę w Szkocji!

Teksty tygodnia

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie