UK łagodzi restrykcje wizowe dla imigrantów z tych zawodów

Wielka Brytania poszerzyła swoją „listę zawodów deficytowych”, aby przyciągnąć więcej pracowników z zagranicy. Umożliwi to m.in. branży budowlanej łatwiejsze sprowadzanie fachowców spoza UK i poradzenie sobie w ten sposób z niedoborami siły roboczej.

Home Office potwierdziło, że łagodzi przepisy wizowe dla zagranicznych pracowników określonych zawodów. Łatwiej będą mogli dostać pracę w UK budowlańcy, stolarze i osoby pracujące w przemyśle rybnym.

Wielka Brytania poszerza listę zawodów deficytowych

Do listy zawodów deficytowych, oprócz budowlańców i stolarzy, zostali również dodani dekarze i tynkarze, co tymczasowo ma złagodzić problemy z obsadzeniem wakatów. Dodanie budowlańców do listy zleciła Migration Advisory Committee (MAC).

Rząd z kolei zaprzeczył zarzutom, aby ta decyzja była sprzeczna z rządowymi próbami ograniczenia imigracji.

Rzecznik premiera powiedział:

– Zawsze zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że na pewien krótki czas będziemy musieli nagiąć i wykorzystać swobody związane z Brexitem, aby zapełnić nasze tymczasowe niedobory. Chcemy mieć pewność, że mamy specjalnie wyszkoloną siłę roboczą.

Doradcy MAC zarekomendowali do umieszczenia na liście zawodów deficytowych – murarzy, dekarzy, stolarzy, tynkarzy i różnych innych pracowników z branży budowlanej.

Home Office do listy zawodów dodało również branżę rybacką obok powiązanych „podstawowych zawodów rolniczych”.

Uzależnieni od imigrantów

Konserwatywny poseł, Marco Longhi, nazwał decyzję rządu „użyteczną” i dodał, że „uzależnienie tego kraju od imigracji jako sposobu na wszelkie problemy musi się skończyć”.

– Musimy zreformować uniwersytety i szkolić naszych własnych ludzi poprzez praktyki i przygotowywać ludzi gotowych do pracy – dodał.

Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów

Imigranci pracujący w zawodach, które znajdują się na liście deficytowych, mogą ubiegać się o wizę dla wykwalifikowanych pracowników i na tej podstawie legalnie podjąć pracę w Wielkiej Brytanii. Osoby pracujące w zawodach deficytowych płacą niższe opłaty wizowe i mogą otrzymać 80 proc. wymaganej stawki za pracę w UK i nadal kwalifikować się do otrzymania wizy.

Kandydaci ci nadal wprawdzie potrzebują sponsorowanej oferty pracy i muszą spełnić wymagania dotyczące języka angielskiego.

Listę zawodów deficytowych podaje się przeglądowi co sześć miesięcy, a kolejny przegląd spodziewany jest jesienią.

Premier Rishi Sunak skarżył się wcześniej, że migracja do Wielkiej Brytanii jest nadal „zbyt wysoka”, po tym, jak ONS opublikowało rekordowe statystyki. Według Office for National Statistics w 2022 saldo migracji wzrosło o 606 000. W majowym przemówieniu minister spraw wewnętrznych, Suella Braverman zaapelowała do brytyjskich firm, aby szkoliły obywateli brytyjskich w zawodach, w których występują niedobory siły roboczej, żeby ograniczyć imigrację.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie