Unia wydała miliard euro na kreskówki i propagandę w tv

Urzędnicy w Brukseli zostali oskarżeni o marnotrawstwo ponad 1 miliarda funtów z pieniędzy podatników na programy telewizyjne promujące Unię Europejską.

Z raportu sporządzonego przez Taxpayers’ Alliance wynika, że aż 50 europejskich grantów zostało rozdanych na sfinansowanie produkcji medialnych takich jak dokumenty, filmy, czy bajki – włączając także te promujące pracę w Unii Europejskiej. Projekty miały pełne poparcie Komisji Europejskiej, a znalazły się wśród nich między innymi takie jak animowana seria o kosmicznych wiewiórkach, czy aktywistach podejmujących temat zmian klimatycznych.

Przeczytaj też: Proeuropejskie komiksy dla dzieci. Brytyjczycy oskarżają Unię o propagandę

Pieniądze z jednego projektu pozwoliły BBC na stworzenie kontrowersyjnego filmu o tym, jak wyglądałoby życie w Wielkiej Brytanii, gdyby opuściła one Unię Europejską. Jonathan Isaby, przewodniczący grupy Taxpayers’ Alliance, która sporządziła raport na temat wydatków unijnych, pozwolił sobie na ostry komentarz i stwierdził, że „Bruksela nie rozumie, jaką mają wartość pieniądze podatników”. „Wydawanie miliarda funtów na dziwaczne animacje, proeuropejskie pseudodokumenty z celebrytami klasy B jest całkowicie niewłaściwe, i prawdę powiedziawszy, godne pogardy” – powiedział Isaby nie kryjąc swojego negatywnego stosunku do UE. (BM)

Teksty tygodnia

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie