W UK lawinowo przybywa ataków przy użyciu kwasu

Statystyki są zatrważające. W ciągu ostatniego roku liczba przestępstw w Wielkiej Brytanii dokonanych przy użyciu kwasu lub innej substancji żrącej zwiększyła się o 75 proc. Jednocześnie zarzuty w związku z takimi atakami postawiono tylko 8 proc. sprawców.

W UK mnożą się przestępstwa przy użyciu kwasu

Ze statystyk upublicznionych przez the Acid Survivors Trust International (ASTI) na podstawie dostępu do informacji publicznej wynika, że w zeszłym roku całkowita liczba przestępstw z użyciem kwasu lub innej substancji żrącej wyniosła w UK 1244. To ogromny wzrost, biorąc pod uwagę, że statystyki za rok 2022 mówiły o 710 takich przypadkach. Wśród tych 1244 przestępstw, 454 stanowiły rzeczywiste, fizyczne ataki, natomiast 790 obejmowały m.in. przewożenie środków żrących czy też groźby dotyczące oblania kwasem w celu zastraszenia ofiary będącej już celem ataku ukierunkowanego na kradzież lub gwałt.

Niestety, jak informują eksperci ASTI, rzeczywista liczba przestępstw z użyciem kwasu lub innych żrących substancji jest na pewno wyższa. Z jednej bowiem strony napaści tego typu często nie są zgłaszane i nie trafiają do systemu, a z drugiej strony informacji w tym zakresie nie udzieliła organizacji policja w Szkocji.

Ataki kwasem muszą mieć priorytet. Podobnie jak ataki przy użyciu noża

Dotychczas Wielka Brytania najpoważniejszy problem miała ze zwalczaniem przestępstw przy użyciu noża. Ale teraz, jak wskazują eksperci, przestępstwa z użyciem kwasu zaczynają „gonić” te z użyciem noża. I właśnie dlatego atakom z użyciem żrących substancji także powinno się nadać priorytet.

– Następny rząd powinien zwiększyć finansowanie inicjatyw zapobiegających takim przestępstwom. I powinien zająć się czynnikami, które nakręcają takie przestępstwa, czy też przestępczość w Wielkiej Brytanii w ogólnym ujęciu. A są nimi nierówności społeczno-ekonomiczne, ubóstwo oraz brak szans dla młodych ludzi – mówi Jaf Shah, dyrektor wykonawczy w ASTI. I dodaje: – Ponadto, chociaż obowiązują przepisy ograniczające dostęp do substancji żrących, to rosnąca liczba ataków pokazuje, że rząd i przedsiębiorstwa muszą zaostrzyć egzekwowanie tych przepisów. Muszą zrobić więcej, aby powstrzymać wykorzystywanie substancji żrących jako broni służącej wyrządzeniu komuś poważnej krzywdy.

Eksperci tłumaczą, że niegdyś ataki kwasem były elementem porachunku gangów (męskich). Ale teraz ofiarami napaści przy użyciu żrących substancji równie często padają kobiety. Tam, gdzie dostępne są dane dotyczące płci okazuje się, że kobiety stanowią już 50 proc. wszystkich ofiar przestępstw z użyciem środków żrących. Z kolei w przypadku gróźb użycia kwasu kobiety stanowią już 59 proc. ofiar.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister technologii nie wyklucza wprowadzenia zakazu social mediów dla nastolatków

Wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej...

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Sainsbury’s zatrudni 20 000 osób na Boże Narodzenie. Jak aplikować?

Na sezon Bożego Narodzenia sieć supermarketów Sainsbury’s zatrudni 20 000 pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

Huragan Bert uderzy w Wyspy. Wydano ostrzeżenia na weekend

Po tygodniu, w którym arktyczne wiatry, śnieg i oblodzenia ogarnęły Wielką Brytanię, w weekend Wyspy nawiedzi huragan Bert.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie