piątek, 20 września, 2024

W UK lawinowo przybywa ataków przy użyciu kwasu

Statystyki są zatrważające. W ciągu ostatniego roku liczba przestępstw w Wielkiej Brytanii dokonanych przy użyciu kwasu lub innej substancji żrącej zwiększyła się o 75 proc. Jednocześnie zarzuty w związku z takimi atakami postawiono tylko 8 proc. sprawców.

W UK mnożą się przestępstwa przy użyciu kwasu

Ze statystyk upublicznionych przez the Acid Survivors Trust International (ASTI) na podstawie dostępu do informacji publicznej wynika, że w zeszłym roku całkowita liczba przestępstw z użyciem kwasu lub innej substancji żrącej wyniosła w UK 1244. To ogromny wzrost, biorąc pod uwagę, że statystyki za rok 2022 mówiły o 710 takich przypadkach. Wśród tych 1244 przestępstw, 454 stanowiły rzeczywiste, fizyczne ataki, natomiast 790 obejmowały m.in. przewożenie środków żrących czy też groźby dotyczące oblania kwasem w celu zastraszenia ofiary będącej już celem ataku ukierunkowanego na kradzież lub gwałt.

Niestety, jak informują eksperci ASTI, rzeczywista liczba przestępstw z użyciem kwasu lub innych żrących substancji jest na pewno wyższa. Z jednej bowiem strony napaści tego typu często nie są zgłaszane i nie trafiają do systemu, a z drugiej strony informacji w tym zakresie nie udzieliła organizacji policja w Szkocji.

Ataki kwasem muszą mieć priorytet. Podobnie jak ataki przy użyciu noża

Dotychczas Wielka Brytania najpoważniejszy problem miała ze zwalczaniem przestępstw przy użyciu noża. Ale teraz, jak wskazują eksperci, przestępstwa z użyciem kwasu zaczynają „gonić” te z użyciem noża. I właśnie dlatego atakom z użyciem żrących substancji także powinno się nadać priorytet.

– Następny rząd powinien zwiększyć finansowanie inicjatyw zapobiegających takim przestępstwom. I powinien zająć się czynnikami, które nakręcają takie przestępstwa, czy też przestępczość w Wielkiej Brytanii w ogólnym ujęciu. A są nimi nierówności społeczno-ekonomiczne, ubóstwo oraz brak szans dla młodych ludzi – mówi Jaf Shah, dyrektor wykonawczy w ASTI. I dodaje: – Ponadto, chociaż obowiązują przepisy ograniczające dostęp do substancji żrących, to rosnąca liczba ataków pokazuje, że rząd i przedsiębiorstwa muszą zaostrzyć egzekwowanie tych przepisów. Muszą zrobić więcej, aby powstrzymać wykorzystywanie substancji żrących jako broni służącej wyrządzeniu komuś poważnej krzywdy.

Eksperci tłumaczą, że niegdyś ataki kwasem były elementem porachunku gangów (męskich). Ale teraz ofiarami napaści przy użyciu żrących substancji równie często padają kobiety. Tam, gdzie dostępne są dane dotyczące płci okazuje się, że kobiety stanowią już 50 proc. wszystkich ofiar przestępstw z użyciem środków żrących. Z kolei w przypadku gróźb użycia kwasu kobiety stanowią już 59 proc. ofiar.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?