WAŻNE: Można już zapisywać się na wizyty paszportowe w Polish Millennium House w Birmingham

Jak czytamy na łamach oficjalnego Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej od wczoraj, to jest od 6 października można zapisywać się na złożenie wniosku o polski paszport w Polish Millennium House w Birmingham.

"Od 7 października br. konsulowie specjalnie wydelegowani przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do czasowego wsparcia dyżurów konsularnych w Zjednoczonym Królestwie będą w dni robocze przyjmować dziesiątki wniosków paszportowych dziennie. Dzięki temu zwiększy się liczba dostępnych miejsc na wizyty paszportowe na terenie Wielkiej Brytanii, co skróci czas oczekiwania na nowy dokument" – czytamy w komunikacie.

- Advertisement -
 

Wizyty paszportowa w Birmingham – oto wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na wizytę paszportową, która będzie miała miejsce w Polish Millennium House można umówić się przez elektroniczny system E-KONSULAT. Nowe terminy będą udostępniane w dni robocze o godzinie 9:00 i 20:00.

– Pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu Polaków wstrzymało się z ubieganiem o nowy paszport. Umożliwienie składania wniosków w Birmingham, gdzie jak wiemy przebywa bardzo wielu naszych rodaków, jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Unikną też oni konieczności podróżowania w tym celu do polskich urzędów w Manchesterze czy Londynie – komentował Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie.

– Dobra współpraca z polonijnymi organizacjami w Wielkiej Brytanii pozwala nam skuteczniej zadbać o to, aby każdy przebywający tu polski obywatel posiadał aktualny dokument. Spotkania z konsulami w Polish Millennium House czy uruchomione niedawno rodzinne wizyty paszportowe w POSK w Londynie są tego znakomitym przykładem – dodawał.

Gdzie odbędzie się wizyta paszportowa w Birmingham?

Polskie Centrum Katolickie, znane jako Polish Millennium House przy Bordesley Street (Birmingham, B5 5PH), powstało w 1962 roku i skupia pod swym dachem polskie organizacje społeczne, młodzieżowe, religijne i wojskowe. Tutaj również znalazła swój dom pierwsza w tym rejonie Polska Szkoła Sobotnia.

– Od samego początku istnienia Polskiego Centrum jego misją była szeroko rozumiana pomoc lokalnej Polonii w różnych aspektach życia codziennego. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19, ośrodek pozostaje otwarty, choć działa w ograniczonym stopniu. Co ważne, nadal odbywają się tu dyżury dotyczące aplikowania o statut osoby osiedlonej oraz doradztwa w zakresie wsparcia dla osób, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji – powiedział Piotr Góralik, Prezes Polish Catholic Association.

– Dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Londynie możemy zadbać też o pomoc przy aplikowaniu o dokumenty potrzebne Polakom w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii. To niezwykle istotne w kontekście upływającego z końcem czerwca 2021 roku terminu na rejestrację w brytyjskim systemie osiedleńczym EU Settlement Scheme, która będzie podstawą rezydencji dla osób planujących pozostanie w kraju po brexicie – podkreślił.

O czym trzeba pamiętać wybierając się na wizytę paszporową?

Aby maksymalnie usprawnić pracę służb konsularnych i obsłużyć jak największą ilość wnioskujących wszystkich prosi się o:

  • Punktualne przybywanie na spotkania paszportowe. Ze względów bezpieczeństwa osoby zapisane będą mogły wejść do budynku tylko o godzinie wyznaczonej na spotkanie. Można oczekiwać na swoją kolejność wyłącznie na zewnątrz budynku. Osoba spóźniona będzie zobligowana do poczekania na ewentualną przerwę w obsłudze lub umówienia się na nowy, inny dogodny termin.
  • Przybywanie do Polish Millennium House w maseczce ochronnej. Osoby nieposiadające takiej ochrony, ze względów bezpieczeństwa, nie będą mogły uzyskać zezwolenia na wejście do budynku.
  • Zachowanie wymaganych odległości podczas oczekiwania na spotkanie przed wejściem do budynku oraz uszanowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do poleceń urzędników oraz pracowników Polish Millennium House.
  • Przygotowanie się do spotkania paszportowego. Na spotkanie należy przybyć z wypełnionymi formularzami i wymaganymi dokumentami. UWAGA: Informacji merytorycznych w sprawie procedury składania wniosków paszportowych udzielają wyłącznie urzędnicy konsularni.
  • Przygotowanie się do regulowania opłat za dokumenty paszportowe wyłącznie kartą płatniczą.
  • Obligatoryjne aplikowanie o wysyłkę gotowego dokumentu paszportowego pocztą, ubezpieczoną przesyłką Special Delivery. Proszę przynieść ze sobą na spotkanie opłaconą kopertę z danymi adresata (imię, nazwisko, pełny adres w Wielkiej Brytanii). Do opłaconej koperty zwrotnej należy dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wysyłkę paszportu. Każdy dokument paszportowy jest wysyłany osobno.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie