Większość Brytyjczyków uważa, że ich kraj idzie w złą stronę

Nie minęły nawet dwa miesiące od wyborów powszechnych 4 lipca, a już 52 proc. Brytyjczyków uważa, że polityka ich kraju nie idzie w dobrą stronę. To spory cios dla laburzystów, którzy dopiero co przejęli władzę.

Spada poparcie dla laburzystów wśród Brytyjczyków

Kilka tygodni po wyborach powszechnych, w których Partia Pracy zdeklasowała rywali na brytyjskiej scenie politycznej, nastroje Wyspiarzy nieco siadają. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Ipsos w dniach 9-12 sierpnia pokazało spadek poparcia dla premiera, jego zastępczyni Angeli Rayner i kanclerz skarbu Rachel Reeves. Aż 52 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich zdaniem sprawy w Wielkiej Brytanii zmierzają w złym kierunku, a tylko 22 proc. – że w dobrym. 19 proc. badanych nie miało w tym względzie zdania.

Sam Keir Starmer może się jednak pochwalić całkiem sporym poparciem w społeczeństwie. Ankieta wykazała, że ufa mu 38 proc. ludzi i że tyle samo mu nie ufa. W porównaniu jednak do poprzedników, wyniki te są nie najgorsze. Jeśli natomiast chodzi o innych ważnych polityków w gabinecie Starmera, to Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper cieszy się 28 proc. poparcia (nieprzychylnych jej jest 33 proc. ludzi), a Kanclerz skarbu Rachel Reeves może liczyć na zaufanie 27 proc. wyborców (nieprzychylnych jej jest 33 proc. Wyspiarzy).

Co ciekawe, gorsze nastroje Wyspiarzy względem polityki Wielkiej Brytanii nie zmieniły ich nastawienia wobec dawnego lidera Partii Konserwatywnej. Rishi Sunak nadal może liczyć na zaufanie 20 proc. wyborców, a 58 proc. mu nie ufa.

Partia pracy musi mieć się na baczności

Gideon Skinner z Ipsos tłumaczy, że laburzyści wciąż korzystają z politycznego „miesiąca miodowego”. Ale też że muszą się mieć na baczności, ponieważ już teraz widać, że rośnie względem nich krytycyzm w społeczeństwie. – Partia Pracy nie będzie niepokonana, jeśli chodzi o sondaże (…). W ostatnim miesiącu można było zauważyć oznaki niewielkiego wzrostu publicznej krytyki względem Partii Pracy, premiera i innych kluczowych ministrów. Ale równie ważny dla ich długoterminowych perspektyw jest poziom pesymizmu wokół kondycji kraju. Nie jest tak źle, jak za czasów konserwatystów, ale połowa Brytyjczyków nadal uważa, że sprawy zmierzają w złym kierunku. A po zakończeniu miesiąca miodowego kluczowe będzie spełnienie pragnień społeczeństwa dotyczących ulepszeń – tłumaczy ekspert.

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie