Wielka Brytania nie zreformuje UE bez zmian w traktatach

Brytyjscy posłowie twierdzą, że David Cameron nie będzie w stanie zreformować Unii Europejskiej i renegocjować pozycji Wielkiej Brytanii w jej strukturach bez koniecznych zmian w traktatach unijnych. Szczyt UE, podczas którego szef brytyjskiego rządu będzie przekonywał przywódców pozostałych państw do swoich pomysłów, odbędzie się w czwartek.

Komisja Kontroli Spraw Europejskich (słynna The European Scrutiny Committee), utrzymuje stanowisko, że nie ma żadnej możliwości, by UE przyjęła jakiekolwiek zmiany traktatowe przed zbliżającym się terminem brytyjskiego referendum. Lider Wielkiej Brytanii chce przede wszystkim ograniczyć wypłaty zasiłków dla imigrantów oraz zmniejszyć wpływ legislacyjny Wspólnoty na parlamenty krajowe poszczególnych państw.

- Advertisement -

Sir Bill Cash, konserwatywny eurosceptyk, zasiadający w brytyjskim parlamencie twierdzi, że „bez zmian traktatowych nie mamy żadnej pewności, że reforma się uda.” „Wyborcy muszą zdecydować w referendum, czy chcą opuszczenia Unii Europejskiej. Reforma, absolutnie, wymaga również zmian traktatowych” – powiedział Cash.

Rację brytyjskim eurosceptykom przyznaje również rzecznik rządu, co wywołuje niepokój u pozostałych posłów, przeciwnych zmianom traktatu.

„Premier powiedział, że musimy mieć zgodę na zmianę traktatu już przed referendum. Ostatecznie o tym, czy Wielka Brytania zostanie w UE zdecyduje społeczeństwo” – skomentowała rzeczniczka rządu Camerona.

Nie należy oczekiwać również, że na pomysły Camerona zgodę wyrazi Przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk. Polscy politycy nie popierają pomysłów szefa brytyjskiego rządu dotyczących kwestii ograniczenia zasiłków dla imigrantów. Według liderów pozostałych państw Wspólnoty Brytyjczycy postulując reformę, podważają fundamentalne prawo – prawo mówiące o tym, że wszyscy jesteśmy równi i mamy prawo do takiego samego traktowania oraz ochrony.

 

Jak odciąć imigrantów od zasiłków? Cameron przedstawia “plan B”

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie