piątek, 20 września, 2024

Władze Londynu dofinansują złomowanie starych samochodów — ile można dostać za pozbycie się auta, które nie spełnia norm ULEZ?

TfL przeznaczy miliony funtów na wspieranie usuwania z londyńskich dróg samochodów, które nie spełniają norm ULEZ. Do tej pory zatwierdzono już 5000 wniosków o wartości. Zdecydowana większość tych środków została przekazanych kierowcom cięższych pojazdów. 

Jak podaje Transport for London, prawie 18 milionów funtów dotacji – konkretnie jedna szósta całości zaplanowanych na ten cel środków – zostało przyznanych od czasu otwarcia funduszu pod koniec stycznia 2023, jak czytamy na łamach portalu „The Evening Standard". Oznacza to, że zatwierdzono nieco ponad jedną trzecią z dotychczasowych 14 000 wniosków złożonych w tej sprawie przez kierowców, którzy poruszają się swoimi samochodami po brytyjskiej stolicy. Pozostałe oczekują na rozpatrzenie, wymagają dodatkowych informacji lub zostały odrzucone.

Z dotychczas przydzielonych środków TfL ponad 13,5 miliona funtów umożliwi wymianę samochodów dostawczych, minibusów i autokarów, które nie mieszczą się w ramach przepisów wyznaczonych w związku ze strefami ULEZ w Londynie. Z kolei ponad 4 miliony funtów ma pomoc usunąć ze stołecznych dróg samochody i motocykle trujące mieszkańców miasta. 

Dofinansowanie na złomowanie

Jak czytamy na łamach „The Evening Standard” w ramach programu przewidziano wystarczającą ilość pieniędzy, aby usunąć z dróg w Londynie około 30 000 pojazdów niespełniających wymogów. Jak umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście? To około 5 procent z 690 000 zarejestrowanych samochodów w stolicy, które, jak się uważa, nie spełniają norm związanych z emisją spalin. 

Program „złomowania” starych i niespełniających norm aut ma pomóc londyńczykom o niskich dochodach, niepełnosprawnym kierowcom, małym firmom i organizacjom charytatywnym. W jego założeniach ma on pomóc uniknąć ponoszenia dziennej opłaty w wysokości 12,50 funtów za poruszanie się po strefie ULEZ, która zostanie rozszerzona poza granice Wielkiego Londynu w dniu 29 sierpnia 2023 roku. Kierowcy, którym nie udało się uzyskać wsparcia finansowego w ramach któregoś z poprzednich programów wsparcia, mają prawo do złożenia kolejnej aplikacji.

Już 18 mln funtów zostało przekazane kierowcom w Londynie

Jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez TfL, do tej pory zatwierdzono 4833 wnioski. 2183 dotyczyło złomowania samochodów i motocykli (w sumie 4 174 000 funtów dotacji), a z kolei 2650 dotyczyło złomowanie samochodów dostawczych i minibusów (13 553 500 funtów). Wśród odbiorców tych środków znajdziemy prawie 1700 kierowców o niskich dochodach, 500 niepełnosprawnych londyńczyków, 1329 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, 1290 „mikroprzedsiębiorstw” (zatrudniających do 10 pracowników) oraz 31 organizacji charytatywnych, jak podaje „Standard".

Przypomnijmy, program oferuje dopłatę w wysokości 1000 funtów za motocykl, 2000 funtów za samochód, 5000 funtów za furgonetkę i 7000 funtów za minibus. Ponadto dostępne są dotacje w wysokości 5000 GBP na złomowanie lub modernizację furgonetki, lub pojazdu przystosowanego do wózków inwalidzkich, podczas gdy wymiana furgonetki lub minibusa na pojazd w pełni elektryczny pociąga za sobą płatności w wysokości odpowiednio 7500 GBP, lub 9500 GBP, jak cytujemy za brytyjskimi mediami. Według TfL liczba zainteresowanych pozyskaniem tych pieniędzy będzie rosła w miarę zbliżania się daty rozszerzenie strefy ULEZ.

Kto może z tych środków skorzystać?

Warto w tym miejscu również dodać, iż większość pojazdów benzynowych poniżej 16 lat i samochodów z silnikiem diesla poniżej 6 lat jest zgodna z wytycznymi ULEZ i nie wymaga wymiany.

„Chociaż zdecydowana większość samochodów poruszających się codziennie po obrzeżach Londynu jest zgodna z przepisami, zachęcam kierowców do korzystania z naszego narzędzia do sprawdzania pojazdów, a jeśli mają pojazd niespełniający wymogów, niechaj sprawdzą, czy się kwalifikuje, aby program złomowania pomógł im przejść na bardziej ekologiczne i czystsze rozwiązanie” – komentowała Christina Calderato, dyrektor ds. strategii i polityki TfL, cytowana przez „The Evening Standard".

Ile wynoszą opłaty za wjazd do strefy ULEZ?

Opłaty ULEZ będą obowiązywały siedem dni tygodniu, przez 24 godziny, każdego dnia roku (z wyjątkiem Bożego Narodzenia). Opłata dzienna obowiązuje od północy do północy. Ile kosztuje wjechanie samochód w obręb tego obszaru: 

  • Stawka £12.50 będzie dotyczyła większości pojazdów (samochodów, motorów, vanów do 3.5 tony). Grzywa za brak opłaty wynosi £160 (80, jeśli zostanie uiszczona w przeciągu 14 dni).
  • Stawka £100 będzie dotyczyła samochodów ciężarowych oraz autokarów. Grzywa za brak opłaty wynosi £1000 (500, jeśli zostanie uiszczona w przeciągu 14 dni).
 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.