piątek, 20 września, 2024

Wprowadzenie taryf społecznych położyłoby kres ubóstwu energetycznemu. Chodzi o ponad 2 mln rodzin

Eksperci nie mają wątpliwości. Gdyby rząd wprowadził taryfy społeczne na energię, z ubóstwa energetycznego dałoby się wydźwignąć ponad 2 miliony gospodarstw domowych. A dane pokazują, że z brakiem środków na opłatę rachunków za gaz i prąd borykają się w Wielkiej Brytanii ponad 3 miliony gospodarstw domowych.

Walka z ubóstwem energetycznym to priorytet

Według organizacji charytatywnej Age UK, w Wielkiej Brytanii z problemem nieskrępowanego dostępu do energii elektrycznej i gazu boryka się aż 3,2 miliona gospodarstw domowych. Inaczej mówiąc – 12 proc. brytyjskich gospodarstw domowych. Jednocześnie z ubóstwem energetycznym zmaga się co siódma rodzina (15 proc.), w której znajduje się osoba niepełnosprawna lub przewlekle chora. A to oznacza, że trudności z regularnym opłacaniem rachunków za prąd i gaz ma aż 2,1 miliona gospodarstw domowych, które i tak są już doświadczone chorobą lub kalectwem.

Przypomnijmy też, że społeczne taryfy za energię zostały wycofane i zastąpione programem zniżek o nazwie Warm Home Discount Scheme. Ale na tej zmianie straciło wiele gospodarstw domowych. Nie wszystkie załapały się na dodatek, pomimo tego, że wcześniej kwalifikowały się do pomocy.

Ludzie nie jedzą, żeby opłacić rachunki

Eksperci apelują do rządu o przywrócenie taryf społecznych, ponieważ wysokie ceny za energię zwyczajnie wpędzają ludzi w biedę. Wielu Wyspiarzy odmawia sobie posiłku, byle tylko móc uregulować wszystkie rachunki na czas. – Osoby ze złożonymi niepełnosprawnościami i ich rodziny rezygnują z posiłków i wyłączają ogrzewanie w środku zimy. Szokujące jest to, że prawie jedno na pięć gospodarstw domowych (18 proc.) ogranicza korzystanie z niezbędnego sprzętu, takiego jak respiratory, pompy żywieniowe czy elektryczne wózki inwalidzkie. Aby desperacko zaoszczędzić jakieś pieniądze – mówi Richard Kramer z Sense.

Eksperci wyliczają, że tylko tej zimy, gdyby zostały wprowadzone taryfy społeczne, oznaczające 50 proc. zniżki na rachunki za energię, rząd ulżyłby aż 1,4 mln gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba niepełnosprawna lub przewlekle chora.

– Badanie dramatycznie pokazuje, że tej zimy rząd nie zapewnił pomocy osobom niepełnosprawnym. Od czasu obietnicy konsultacji w sprawie ukierunkowanego wsparcia energetycznego, osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane wydały łącznie 2,5 mln funtów na rachunki za energię elektryczną. Na użytkowanie i konserwację sprzętu medycznego i pomocniczego. Ludzie podejmują obecnie drastyczne działania, stawiając na szali swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ponad jedna czwarta (28 procent) ograniczyła korzystanie z tego sprzętu ze względu na zawyżone koszty energii. Wzywamy rząd do pilnego wdrożenia społecznej taryfy energetycznej. Aby pomóc najbardziej bezbronnym gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z wysokimi kosztami energii – apeluje Alex Massey z MND Association.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?