piątek, 20 września, 2024

Współczesne niewolnictwo kwitnie w sektorze opieki w UK

Liczba przypadków współczesnego niewolnictwa zgłoszonych w sektorze opieki w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku. Między styczniem a marcem tego roku odkryto 109 potencjalnych ofiar tego procederu wykorzystywanych dla korzyści osobistych lub finansowych – dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r.

Śledczy badający sprawy dotyczące współczesnego niewolnictwa twierdzą, że branża opieki jest obecnie najbardziej zagrożona. Organizacja Gangmasters and Labor Abuse Authority (GLAA) – której rolą jest ochrona pracowników przed wyzyskiem w całej Wielkiej Brytanii – poinformowała, że w sektorze opieki trwa 17 dochodzeń i że badanych jest ponad 300 spraw.

Wyzysk pracowników sektora opieki

Organizacja charytatywna Unseen twierdzi, że wzrost liczby telefonów otrzymywanych przez infolinię przeciwdziałającą niewolnictwu dotyczących sektora opieki w ciągu ostatnich 12 miesięcy wnika z faktu, że rząd ułatwił zagranicznym pracownikom opieki pracę w Wielkiej Brytanii po Brexicie i obsadził tysiące wolnych miejsc pracy.

Według Unseen – jeśli rekrutacja się zwiększy, jest większe ryzyko wyzysku. W okresie od marca tego roku brytyjski rząd wydał 102 000 wiz dla pracowników wykwalifikowanych i dla pracowników opieki z zagranicy – to o 171 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Z kolei od 2016 roku wydano ponad 17,8 mln funtów na walkę ze współczesnym niewolnictwem.

Ofiary wyzysku

Tak naprawdę bardzo rzadko spotyka się osobiście osobę będącą ofiarą współczesnego niewolnictwa, ale jedna kobieta, z którą BBC nawiązało kontakt, a która przyjechała do Wielkiej Brytanii po otrzymaniu wizy pracowniczej, była zmuszona do pracy ponad siły jako opiekunka.

Kobieta opowiedziała swoją historię. Wciąż boi się swoich byłych pracodawców, dlatego nie podano jej tożsamości. Zrekrutowała ją agencja w jej rodzimym kraju w Afryce, następnie kobieta otrzymała propozycję pracy w UK jako opiekunka domowa. Powiedziano jej, że zorganizują jej wizę pracowniczą i transport. Praca ta była dla niej okazją do ucieczki z kraju z trójką dzieci i matką.

Mimo że sama dostawała zakwaterowanie za pośrednictwem agencji, w zależności od tego, gdzie miała pracować, to dzieci i jej matka trafiały do wynajmowanych domów. Jej godziny pracy okazały się jednak wyczerpujące – było to czasem 20 godzin dziennie i praca 7 dni w tygodniu.

Swoje wynagrodzenie otrzymała z 2-miesięcznym opóźnieniem i wynosiło mniej niż 2 funty za godzinę, co jest stawką nielegalną w Wielkiej Brytanii.

Pracownicy opieki (w wieku 23 lat lub starsi) muszą otrzymywać stawkę National Living Wage w wysokości 10,42 funta za godzinę, w co wliczany jest również czas spędzony na spotkaniach i czas podróży.

Kobieta złożyła skargę do agencji, a wtedy ta zagroziła jej zwolnieniem z pracy i anulowaniem jej wizy. Pomógł jej tak naprawdę przypadkowy człowiek i zgłosił ją do opieki społecznej, która pomogła kobiecie.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?