Butelka single malt whisky Macallana z 1926 roku została sprzedana za 2,1 miliona funtów. Tym samym jedna z najrzadszych i najbardziej poszukiwanych szkockich whisky pobiła rekord, stając się najdroższym alkoholem w historii.
W dniu wczorajszym, w sobotę 18 listopada na aukcji Sotheby’s w Londynie dokonano sprzedaży najdroższego alkoholu w historii. Butelka whisky single malt Macallana z 1926 roku została kupiona za astronomiczną kwotę 2,1 miliona funtów, a więc dwukrotnie więcej, niż pierwotnie zakładano. Whisky spędziła aż 60 lat, dojrzewając w beczkach po sherry z ciemnego dębu, zanim rozlano ją do zaledwie 40 butelek w 1986 roku. Jakby tego było mało, tylko pewna część została udostępniona do powszechnej sprzedaży, co sprawia, że obecnie to prawdziwy święty Graal wśród kolekcjonerów.
Kiedy tylko pojawia się szansa na kupno Macallana z 1926 roku to sprzedawana jest za niezwykle wysokie kwoty. W 2019 roku jedna z 40 butelek osiągnęła cenę 1,5 miliona funtów.
Jak smakuje whisky Macallan z 1926 roku?
Jak komentuje szef działu whisky w londyńskim Sotheby’s The Macallan 1926 „to jedyna whisky, którą każdy aukcjoner chce sprzedawać i każdy kolekcjoner chce posiadać”. Jonny Fowle miał również okazję skosztować „małą kropelkę” słynnego trunku. – Jest bardzo bogata. Czuć dużo suszonych owoców, jak można się spodziewać, jest mocno korzenna i czuć mocny posmak drewna – komentuje Fowle, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.
Whisky sprzedana w dniu wczorajszym określana jest jako The Macallan Adami 1926 z powodu etykiety zaprojektowanej przez włoskiego malarza Valerio Adamiego. Liczba takich egzemplarzy wynosi 12. Dwie butelki nie miały żadnych etykiet, maksymalnie 14 zostało ozdobionych kultowymi etykietami Fine i Rare. 12 kolejnych zostało opatrzonych etykietami stworzonymi przez Petera Blake’a.
Butelka whisky single malt Macallana pobiła rekord
Dodajmy, iż nie wiadomo, ile z dwunastu butelek The Macallan Adami 1926 nadal istnieje. Jedna z nich miała zostać zniszczona podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 roku, a przynajmniej jedna miała zostać otwarta i skonsumowana.