Za kamery bezpieczeństwa i wideodomofon możesz dostać 100 000 funtów kary

Mało kto wie, że właściciel domu za posiadanie inteligentnego wideodomofonu i kamery CCTV może dostać karę w wysokości aż 100 000 funtów.

Według ekspertów posiadając na posesji kamery bezpieczeństwa, wideodomofony lub podobne systemy rejestrujące, powinniśmy znać związane z tym regulacje prawne, aby uniknąć kar finansowych.

Niewielu właścicielu domów interesuje się kwestiami prawnymi instalując systemy bezpieczeństwa. W ten sposób duża część z nich nieświadomie łamie prawo używając kamer i inteligentnych dzwonków do drzwi.

Jak uniknąć kary za posiadanie wideodomofonów i kamery bezpieczeństwa?

Aby uniknąć ewentualnych kar finansowych związanych z posiadaniem kamer bezpieczeństwa i łamaniem przepisów o ochronie danych, powinniśmy zainteresować się paroma istotnymi zasadami.

Okazuje się, że w przypadku gdy nasza kamera rejestruje to, co się dzieje poza terenem naszej posesji, czyli na chodniku lub w ogrodzie sąsiada, grozi nam wysoka grzywna. Może ona wynieść nawet 100 000 funtów.

Information Commissioner’s Office (ICO) może podjąć działania w przypadku nieprzestrzegania przepisów przez właścicieli domów.

Łamanie ustawy o ochronie danych osobowych

Zgodnie z Ustawą o ochronie danych (Data Protection Act – DPA) i Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (General Data Protection Regulation – GDPR) w przypadku, gdy nasz system kamer rejestruje to, co się dzieje poza naszą posesją, np. sąsiednie domy, ogrody, przestrzenie wspólne lub obszary publiczne, możemy łamać prawo.

Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować podjęciem odpowiednich działań i karami finansowymi, a także podjęciem kroków prawnych przez zainteresowane osoby.

Aby uniknąć kary kluczowe jest w tym wypadku oznakowanie kamer i poinformowanie ludzi, że mogą być nagrywani. Gdyż potajemne filmowanie innych jest nielegalne. Według ekspertów to przejrzystość w tym kontekście odstrasza przestępców i przy okazji spełnia wymogi prawne.

Dlatego też osoby decydujące się na instalację kamer bezpieczeństwa lub inteligentnych dzwonków, powinny powiadomić o tym sąsiadów. A także zadbać o wywieszenie widocznych oznakowań, które będą informować o nagrywaniu.

Ponadto powinniśmy także zadbać o to, aby odpowiedzialnie zarządzać nagraniami z kamer i we właściwy sposób je przechowywać. Eksperci często radzą, aby przy instalacji systemów bezpieczeństwa skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która orientuje się również w kwestiach prawnych dotyczących nagrywania wideo.

Teksty tygodnia

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie