Zarejestruj się, aby nie stracić swojego głosu w nadchodzących wyborach

Aktywiści i przedstawiciele władz Londynu łączą siły, aby zwiększyć świadomość na temat zmian w systemie głosowania wśród niedostatecznie reprezentowanych londyńczyków.

• Władze stołecznego okręgu metropolitalnego (Greater London Authority, GLA) we współpracy z przedsiębiorstwem społecznym Shout Out UK, londyńskimi służbami wyborczymi i koalicją różnych organizacji pozarządowych rozpoczęły kampanię mającą na celu pomoc wszystkim uprawnionym londyńczykom w uzyskaniu prawa do głosowania;
• Polscy przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych wyznań, jak również czołowi reprezentanci społeczności wspierają kampanię, która zwiększa świadomość na temat zmian w systemie wyborczym.

Blisko jedna czwarta (24%) londyńczyków pochodzących z Unii Europejskiej (UE) nie jest zarejestrowana do głosowania[1].

Władze Greater London Authority, przy wsparciu liderów religijnych i organizacji społecznych, rozpoczęły niezależną społeczną kampanię informacyjną, której celem jest wsparcie niedostatecznie reprezentowanym i nieraz niezarejestrowanym londyńczykom, w tym londyńczykom z UE, w uzyskaniu prawa do głosowania.

Londyn ma jeden z najniższych wskaźników rejestracji wyborców w Anglii, a analiza GLA pokazuje, że blisko jedna czwarta (24%) londyńczyków z UE jest zagrożona utratą demokratycznego głosu, ponieważ nie są zarejestrowani do głosowania. Wiele z tych osób będzie jednymi ze 118 000 Polaków mieszkających w Londynie według danych Spisu Powszechnego 2021[2].

Kampania ma na celu poinformowanie osób niezarejestrowanych i niedostatecznie reprezentowanych, w tym polskich londyńczyków, o potrzebie rejestracji w przypadku zamiaru głosowania, w tym o możliwości, również anonimowej rejestracji dla osób, które obawiają się, że ich nazwisko i adres będą widoczne w spisie wyborców. Kampania przypomina także o nowym wymogu okazania akceptowanego dokumentu tożsamości ze zdjęciem w celu osobistego oddania głosu. Może to być paszport Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Wspólnoty Narodów, brytyjskie lub unijne prawo jazdy, legitymacja osoby niepełnosprawnej (tzw. Blue Badge), karta ze zdjęciem Oyster 60+ lub Freedom Pass.

Kampania będzie również informować, jakie kroki należy podjąć, aby ubiegać się o bezpłatny Certyfikat Organu Wyborczego (ang. Voter Authority Certificate) dla londyńczyków, którzy nie posiadają jednej z akceptowanych form dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Badania GLA pokazują, że jeden na czterech londyńczyków (24%) nie jest świadomy nowego wymogu posiadania dowodu tożsamości ze zdjęciem do głosowania, a tylko jeden na pięciu londyńczyków[3] słyszał o bezpłatnych certyfikatach wyborczych (20%) i tylko 4%  złożyło wniosek o taki wniosek[4].

Kampania ma za zadanie dotrzeć do londyńczyków z Unii za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych, w tym mediów społecznościowych, mediów tradycyjnych, oddolnego zaangażowania społeczności oraz za pośrednictwem chatbota WhatsApp Democracy (+44 7908 820 136). Obejmuje to materiały dostępne dla osób niesłyszących i londyńczyków z niepełnosprawnościami, z zasobami w formacie Easy Read oraz w 16 językach mniejszości narodowych, w tym polskim i brytyjskim językiem migowym.

Karolina Szymczyk, przedsiębiorczyni, influencerka wspierająca liczne akcje społeczne mówi:

„Jestem dumna, że mogę wspierać kampanię edukacyjną na temat rejestracji wyborców prowadzoną przez GLA i londyńskie służby wyborcze. W pełni popieram tę istotną inicjatywę mającą na celu zapewnienie wszystkim londyńczykom z UE, w tym londyńczykom z Polski, pełnego dostępu do rzetelnych informacji. Pragnę przyczynić się do zwiększenia zaufania społeczeństwa poprzez dostarczanie wiarygodnych informacji. Mam nadzieję, że nasze zaangażowanie przyciągnie uwagę społeczności, skłaniając ją do aktywnego udziału, gdyż nie idąc na wybory, tracimy głos”.

 

 

 

Oto trzy proste kroki, aby zabrać głos w wyborach:

  1. Zarejestruj się do głosowania,
  2. Sprawdź, czy masz akceptowalny dokument tożsamości wyborcy ze zdjęciem,
  3. Jeśli nie, złóż wniosek o bezpłatny certyfikat organu wyborczego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie GLA Democracy Hub: https://registertovote.london

 

 

[1] Szacuje się, że 76% londyńczyków z UE jest zarejestrowanych do głosowania (analiza GLA City Intelligence różnych zbiorów danych ONS) https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/elections/electoralregistration/bulletins/electoralstatisticsforuk/december2021#european-union-citizens; https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/elections/electoralregistration/datasets/overseasanonymouselectorsoptedoutandparliamentarybylocalauthority; https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/populationandmigration/internationalmigration/datasets/populationoftheunitedkingdombycountryofbirthandnationality; https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/populationandmigration/internationalmigration/datasets/populationoftheunitedkingdombycountryofbirthandnationalityunderlyingdatasheets

[2] „Raport ze spisu powszechnego 2021 – grupa etniczna”, GLA City Intelligence, listopad 2022 r. https://apps.london.gov.uk/census-2021-reports/#/ethnic-group

[3] Ankieta została przeprowadzona online przez YouGov dla GLA w dniach od 18 sierpnia do 4 września 2023 r., a na jej badanie odpowiedziało 1 595 mieszkańców Londynu w wieku 18+, w tym 523 osoby z mniejszości etnicznych. Średnie ważone i reprezentatywne dla wszystkich dorosłych mieszkańców Londynu (w wieku 18+). https://data.london.gov.uk/gla-opinion-research/press-releases/

[4] Tamże, 3

Teksty tygodnia

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie