Zasiłek na dziecko w Holandii. Kto może się o niego ubiegać?

W Holandii rodziny i samotni rodzice mogą otrzymać świadczenia i zasiłek na dziecko w trzech różnych formach.

Wychowując dziecko w Holandii możemy liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu. W zależności od naszej sytuacji, możemy ubiegać się o zasiłek rodzinny (Kinderbijslag), dodatek na dziecko (Kindgebonde budget) lub dotację na dziecko (Kinderopvangtoeslag).

Zasiłek na dziecko, czyli zasiłek rodzinny

O zasiłek na dziecko, nazywany w Holandii zasiłkiem rodzinnym, czyli Kinderbijslag, mogą ubiegać się osoby pracujące w tym kraju, których pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.

- Advertisement -

Świadczenie to ma na celu pomóc rodzicom w pokryciu kosztów wychowania dzieci. Dotyczy to wyżywienia, wydatków szkolnych czy odzieży. Jak już wspomnieliśmy, aby kwalifikować się do zasiłku rodzinnego, musimy być zarejestrowani i mieszkać w Holandii.

Kinderbijslag jest automatycznie przyznawany rodzicom za pośrednictwem Sociale Verzekeringsbank (SVB). Jeśli nie, możemy ubiegać się o to świadczenie korzystając ze swojego kodu DigiD. Jeżeli dziecko urodziło się w Holandii, SVB powinno skontaktować się z rodzicem bezpośrednio.

Dodatek na dziecko – Kindgebonde budget

Kindgebonde budget jest dodatkową kwotą, którą mogą otrzymać od rządu rodziny z dziećmi. Wypłacany jest co miesiąc przez Dienst Toeslagen. Osoby otrzymujące zasiłek rodzinny mające niskie dochody, mogą ubiegać się o dodatek na dziecko.

Wymagania dotyczące dodatku na dziecko:

– posiadanie przynajmniej jednego dziecka poniżej 18. roku życia,

– otrzymywanie zasiłku na dziecko (Kinderbijslag) z Sociale Verzekeringsbank (SVB),

– posiadanie ważnego zezwolenia na pobyt w Holandii,

– zarobki poniżej pewnego poziomu (ograniczenia dochodów zależą od liczby posiadanych dzieci).

Budżet wylicza się w skali ruchomej, zatem im wyższe dochody, tym niższa kwota. Pełną listę warunków i wyjątków można znaleźć tutaj (w języku holenderskim).

Kinderopvangtoeslag – dotacja na dziecko

Kinderopvangtoeslag (zasiłek opiekuńczy), jest tak naprawdę specjalną dotacją na dziecko w przedszkolu, którą otrzymują pracujący rodzice powierzający opiekę nad dzieckiem specjalnej placówce.

Dotację tę wypłaca Belastingdienst (część pochodzi od rządu, a część od pracodawcy) i obliczana jest według stawki godzinowej.

Wymagania dotyczące Kinderopvangtoeslag:

– rodzice pracują lub studiują,

– należy mieć umowę z zarejestrowaną placówką opieki nad dziećmi (kindercentrum) lub opiekunką do dzieci (gastouder),

– opłacanie części kosztów opieki nad dzieckiem,

– dziecko musi być zarejestrowane pod adresem rodzica/-ów.

Dokładna wysokość otrzymywanego świadczenia zależy od poziomu dochodów rodziców, a także wydatków na opiekę nad dzieckiem i rodzaju opieki nad dzieckiem. W 2024 roku maksymalna stawka godzinowa za opiekę dzienną wynosi 10,25 euro.

Przeczytaj także

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Holandii grożą niedobory wody. W kraju zapowiada się rekordowa susza

Holandia zmaga się z jedną z najpoważniejszych susz w swojej historii. Miniony tydzień upłynął tam pod znakiem upałów i niemal całkowitego braku opadów.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport