Zdjęcie na tle London Eye? To będzie 10 funtów. Unia planuje „podatek od panoramy”

Unia Europejska zastanawia się nad zniesieniem tzw. „wolności panoramy” – zapisu w prawie autorskim, w myśl którego wolno fotografować i publikować zdjęcia wszystkich dzieł sztuki wystawionych na stały widok publiczny.

Obowiązywanie powyższego prawa pozwala nam bez przeszkód fotografować się na tle London Eye, a nawet, jeśli uda nam się na którymś ze zdjęć wyjść wyjątkowo korzystnie, pochwalić się nimi za pośrednictwem wybranego medium i czerpać z tego tytułu profity.

Ograniczenie „wolności panoramy” uderzy w pierwszej kolejności w profesjonalnych fotografów i dziennikarzy, którzy za prezentację materiałów ze słynnymi instalacjami w tle, będą musieli zapłacić. Na dłuższą metę może jednak stanowić problem również dla ludzi spoza branży, na przykład turystów, którzy będą chcieli pochwalić się fotografiami na którymś z portali społecznościowych.

Specjalista ds. Ochrony własności intelektualnej – Charles Swan, określił propozycję nowych przepisów jako „pogwałcenie prawa do wolności ekspresji”. „Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie niekorzystne dla większości Brytyjczyków, nie tylko tych zajmujących się fotografią” – przekonuje.

Z taką opinią zgadzają się nawet przedstawiciele Royal Institute of British Architects – instytucji, która mogłaby stać się potencjalnym beneficjentem wpływów z podatku. Jego władze twierdzą jednak, że zakaz publikacji zdjęć przedstawiających znane budowle znacznie ograniczyłby zakres debaty publicznej na temat architektury.

Ograniczenia związane z rozpowszechnianiem zdjęć znajdujących się w przestrzeni publicznej dzieł sztuki wprowadziła już między innymi Francja – za publikację fotografii wieży Eiffela zrobionych po zmroku trzeba zapłacić, bowiem znajdująca się na niej instalacja świetlna chroniona jest prawem autorskim.

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie