Na emigracji polskie zwyczaje i tradycje nie umierają – w polskiej szkole sobotniej w Plymouth z okazji Mikołajek dzieci nie tylko odwiedził Święty Mikołaje, ale odbyła się również lekcja polskiej historii i wspólne kolędowanie.
W każdą sobotę szkoła Salisbury Road Primary w St Judes zamienia się w Polską Szkołę Sobotnią w Plymouth (Polish Saturday School in Plymouth), w której nasi mali rodacy mieszkający w UK poznają swoją narodową historię, zwyczaje i język. W zasadzie słowo "szkoła" jest tu użyte nieco na wyrost – uczęszczanie do tej szkoły to okazja na odkrycie i świętowanie części ich narodowej tożsamości. I, jak czytamy na łamach lokalnego serwisu "Plymouth Herald", okazja na spotkanie z Mikołajem!
Gorący temat: Brexit – Władze UK obiecują umowę handlową z UE do końca 2020 roku
W minioną sobotę Święty Mikołaj pojawił się właśnie w polskiej szkole w Plymouth. Rozsiadł się wśród prezentów i wczytując z listy grzeczne dzieci rozdawał kolejne paczki, a następnie razem z nimi śpiewał polskie kolędy.
– Staramy się promować wiele wydarzeń kulturalnych w naszej szkole – komentował zastępcą dyrektora szkoły, Łukasz Młodziniak dla brytyjskich mediów. Opowiadał również w jaki sposób dzień Świętego Mikołaja wygląda w Polsce. Dzieci przed snem wystawiają za drzwi buty, aby o poranku znaleźć w nich prezenty zostawione przez Mikołaja.
Czytaj także: Jak będzie wyglądał pierwszy tydzień Borisa Johnsona na stanowisku nowego-starego premiera UK?
– To najczęściej mała torebka słodyczy, może gra lub książka. Coś małego. Teraz dostaną mały prezent, a większy otrzymają w Wigilię Bożego Narodzenia – uściślał. – Wigilia Bożego Narodzenia jest najważniejszą częścią świąt w Polsce. Na stole mamy 12 różnych potraw, nie jemy mięsa i pijemy alkoholu. Zwykle podaje się zupę grzybową lub barszcz. Jemy także ryby – łososia lub karpia – dodawał.
– Tradycyjnym sposobem rozpoczęcia kolacji wigilijnej jest znalezienie pierwszej gwiazdy na świątecznym niebie, co dzieje się zwykle około godziny 17 – podsumował.