10 praktycznych rad jak wytrwać na zdrowej diecie

Artykuł powstał we współpracy z My Fit Food

Decyzja o przejściu na dietę może wynikać z różnych pobudek. Jedni będą chcieli zrzucić zbędne kilogramy, drudzy zmienić nawyki żywieniowe, a inni podejmą takie działanie z pobudek etycznych. W każdym jednak przypadku, po rozpoczęciu diety czeka nas ciężka praca! Jak ułatwić sobie to zadanie? Co w tej sprawie radzą eksperci?

Niestety, zwykle wytrwanie na diecie nie jest łatwe. Dlaczego? Bo nierzadko łączy się ze zmianą zakorzenionych od lat nawyków żywieniowych, więc wymaga „nauczenia się” odżywania się na nowo. Kluczem do sukcesu jest głębokie przekonanie o potrzebie i chęci zmiany czegoś w swoim życiu. Wewnętrzna motywacja jest konieczna, aby osiągnąć swój cel. Ale co dalej? Jak skutecznie wytrwać na nowej ścieżce? W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na trzymanie się wytycznych danej diety? Co robić, aby zmiany były trwałe?

Decyzja o zmianie swoich nawyków żywieniowych to zawsze spore wyzwanie. Wytrwanie w swoich postanowieniach nie zawsze będzie łatwe. Moim zdaniem kluczowe w tej kwestii jest dobranie odpowiedniej diety. Po prostu, jeśli jedzenie, które będziemy jedli, będzie nam naprawdę smakować, to wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych okaże się o wiele prostsze” – komentował specjalnie dla „PE” Tomasz Sagan, ekspert ds. zdrowej diety z My fit Food – polskiej restauracji w Londynie, specjalizującej się w zbilansowanych planach dietowych, dostarczającej zestawy posiłków pod wskazany adres w brytyjskiej stolicy.

Poniżej prezentujemy zestaw 10 praktycznych rad, które pomogą nam w wytrwaniu na diecie:

1. Wybierz odpowiednią dietę dla siebie

To absolutna podstawa. Pisząc najprościej – przejście na dietę może być nie tylko onieśmielające, ale i trudne. Właśnie dlatego decydując się zmienić swoje nawyki żywieniowe warto zasięgając rady specjalistów zdecydować się na najlepszą dietę właśnie dla ciebie – dopasowaną nie tylko dla twoich potrzeb, ale również kubków smakowych. 

2. Ustal sobie cele, które są realne do osiągnięcia

Nie od razu Rzym zbudowano – przed ruszeniem z dietą koniecznie trzeba mieć realistyczne oczekiwania co do celów, które chcemy osiągnąć. Wymaganie od siebie zbyt wiele, zbyt wcześnie to gotowy przepis na katastrofę. Lepiej ustawić poprzeczkę nieco niżej i osiągnąć odpowiednio mniej, zamiast celować zdecydowanie zbyt wysoko i ponieść porażkę. Oczywiście, efekt może nie będzie aż tak spektakularny, ale w ten sposób można uniknąć rozczarowania.

3. Zapewnij sobie wsparcie (i specjalisty, i „kibiców”)

Nie radzimy samemu mierzyć się z dietą, a już na pewno ostrzegamy przed czerpaniem wiedzy „z internetów”. Jedyną osobą, której warto w tym względzie słuchać powinien być wykwalifikowany dietetyk. Wszelkie decyzje związane z odżywianiem warto konsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Warto również zadbać o wsparcie „kibiców” – motywacji w wytrwaniu na diecie można szukać wśród rodziny lub wśród innych osób, które walczą z kilogramami. Wsparcie od tych, którzy zmagają się z tym samym, jest niezwykle inspirujące!

4, Planuj posiłki, planuj zakupy

Plan to już połowa sukcesu. Tyczy się to zarówno etapu kupowania artykułów spożywczych, jak i samego przygotowywania posiłków. Oczywiście, nie każdy z nas ma taką możliwość i warto rozważyć skorzystanie np. z odpowiedniej diety pudełkowej. W ofercie My Fit Food można znaleźć menu zgodnie z wybraną przez ciebie opcją żywieniową, które będzie dostarczane prosto (prawie!) na stół.

Zdrowa dieta
Zdrowa dieta / fot. pixabay

5. Nie zadręczaj się i nagradzaj się

Przygotowanie mentalne to podstawa – dieta jest dla nas, a nie my dla diety. Podczas „drogi” nieraz mogą zdarzyć się potknięcia i drobne porażki. Każdy może mieć chwilę słabości i zjeść np. batonika. Z tego powodu jednak nie można się ani załamywać, ani zadręczać samego siebie. Wyrzuty sumienia mogą skutkować utratą motywacji. Zmiana nawyków żywieniowych jest trudna i takie sytuacje po prostu będą się zdarzać.

6. Śledź swoje postępy

Patrzenie za siebie, na drogę, którą udało się już pokonać to świetny przepis na sukces. Naukowcy z University of Vermont w Burlington i University of South Carolina w Kolumbii udowodnili to w sposób naukowy. Osoby, które monitorowały swoje postępy poprzez robienie zwykłych notatek, straciły nawet do 10% więcej kilogramów. Taka samoświadomość i samokontrola pozwalają śledzić własne postępy i motywować się do wytrwania na diecie.

7. Celebruj akt spożywania posiłków

Może wydawać się to dziwne, ale naprawdę działa. Koniec z jedzeniem obiadu przed ekranem komputera, telewizora lub z komórką w ręku. Nie może być tak, że jedzenie staje się niejako czynnością poboczną, którą robimy przy okazji. Przez to tracimy kontrolę nad tym co jemy i ile jemy.

8. Pij dużo wody i dbaj o nawodnienie

Absolutnie nie można zapomnieć o tym aspekcie – bez wody (oraz innych napojów!) ani rusz, niezależnie od rodzaju diety. Zgodnie z zaleceniami dorosły mężczyzna powinien spożyć 2,5 litra płynów dziennie, a kobieta – 2 litry.

9. Jedź to, co naprawdę lubisz

To jeden z kluczowych aspektów bycia na diecie – przejścia na zdrowszy tryb życia nie powinno wiązać się z trudną do wytrzymania ascezą. Można jeść zdrowo, ale również smacznie. Jeśli posiłki, które tworzą dietę ci nie smakują, to może być naprawdę ciężko… 

10. Unikaj trzymania w domu niezdrowych przekąsek

Czego oczy nie widzą… Jeśli w pobliskiej szafce nie będą znajdować się niezbyt zdrowe, a tuczące przysmaki to będą kusiły. Jeśli stamtąd znikną – nie będą. To naprawdę takie proste! 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ojciec wziął „pełną odpowiedzialność” za śmierć 10-letniej Sary Sh.

Ojciec 10-letniej Sary Sh. w obliczu brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości powiedział, że bierze „pełną odpowiedzialność” za jej śmierć. Przed sądem Old Bailey Urfan Sh. przyznał się do brutalnego pobicia dziewczynki.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie