14-godzinne kolejki mogą czekać turystów podróżujących przez port w Dover

Nawet 14 godzin zmuszeni będą czekać turyści, którzy od października będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover. Wszystko to przez planowane wdrożenie jesienią tego roku scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza UE przekraczających zewnętrzne granice Wspólnoty do celów pobytu krótkoterminowego.

Wyjazd z UK przez port w Dover będzie koszmarnym doświadczeniem?

Parlamentarna komisja the European Scrutiny Committee usłyszała właśnie, że po wprowadzeniu przez UE scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty (Entry-Exit System), w porcie w Dover i okolicach może dojść do poważnych zakłóceń. Chyba że rząd zawczasu wprowadzi odpowiednie środki zapobiegające opóźnieniom. Radni Councilu Ashford ostrzegli członków komisji, że Brytyjczykom, którzy będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover, grozi oczekiwanie na przeprawę promową w nawet 14-godzinnych kolejkach. Nowe kontrole będą oznaczać, że osoby wjeżdżające na teren Unii Europejskiej będą musiały zarejestrować nie tylko numer swojego paszportu, ale też odciski palców i zdjęcie.

- Advertisement -

Ale to jeszcze nie wszystko. Tak długie oczekiwanie na przeprawę promową prawdopodobnie spowoduje utworzenie się ogromnych kolejek na autostradach A20 i M20. A to już prosta droga do zablokowania dostępu do Eurotunelu w Folkestone.

Downing Street bagatelizuje ostrzeżenia

Pomimo ostrzeżeń dotyczących spodziewanych opóźnień związanych z wdrożeniem scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty, Downing Street raczej bagatelizuje problem. – Nie mam żadnego pojęcia o tym, żeby to się miało stać – powiedział rzecznik premiera.

Jednak stanowisko przewodniczącego komisji the European Scrutiny Committee Sir Billa Casha jest w tym względzie jasne. – Kolejki trwające ponad 14 godzin. Pojazdy gromadzące się na głównych drogach. Przedsiębiorstwa z ograniczonym przepływem. Te dowody rysują alarmujący obraz możliwych zagrożeń związanych z wdrożeniem systemu wjazdu/wyjazdu – zaznaczył Cash.

Teksty tygodnia

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie