14-godzinne kolejki mogą czekać turystów podróżujących przez port w Dover

Nawet 14 godzin zmuszeni będą czekać turyści, którzy od października będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover. Wszystko to przez planowane wdrożenie jesienią tego roku scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza UE przekraczających zewnętrzne granice Wspólnoty do celów pobytu krótkoterminowego.

Wyjazd z UK przez port w Dover będzie koszmarnym doświadczeniem?

Parlamentarna komisja the European Scrutiny Committee usłyszała właśnie, że po wprowadzeniu przez UE scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty (Entry-Exit System), w porcie w Dover i okolicach może dojść do poważnych zakłóceń. Chyba że rząd zawczasu wprowadzi odpowiednie środki zapobiegające opóźnieniom. Radni Councilu Ashford ostrzegli członków komisji, że Brytyjczykom, którzy będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover, grozi oczekiwanie na przeprawę promową w nawet 14-godzinnych kolejkach. Nowe kontrole będą oznaczać, że osoby wjeżdżające na teren Unii Europejskiej będą musiały zarejestrować nie tylko numer swojego paszportu, ale też odciski palców i zdjęcie.

Ale to jeszcze nie wszystko. Tak długie oczekiwanie na przeprawę promową prawdopodobnie spowoduje utworzenie się ogromnych kolejek na autostradach A20 i M20. A to już prosta droga do zablokowania dostępu do Eurotunelu w Folkestone.

Downing Street bagatelizuje ostrzeżenia

Pomimo ostrzeżeń dotyczących spodziewanych opóźnień związanych z wdrożeniem scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty, Downing Street raczej bagatelizuje problem. – Nie mam żadnego pojęcia o tym, żeby to się miało stać – powiedział rzecznik premiera.

Jednak stanowisko przewodniczącego komisji the European Scrutiny Committee Sir Billa Casha jest w tym względzie jasne. – Kolejki trwające ponad 14 godzin. Pojazdy gromadzące się na głównych drogach. Przedsiębiorstwa z ograniczonym przepływem. Te dowody rysują alarmujący obraz możliwych zagrożeń związanych z wdrożeniem systemu wjazdu/wyjazdu – zaznaczył Cash.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Awaria w BT. Tysiące osób bez dostępu do usług

Od rana użytkownicy BT nie mogą zalogować się na...

Zmiany w kwocie wolnej od podatku

Konta ISA pozwalają na oszczędzanie bez płacenia wygórowanych podatków. Ma je wiele osób mieszkających i pracujących w UK. Rachel Reeves rozważa zmiany w kwocie wolnej od podatku

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie