14-godzinne kolejki mogą czekać turystów podróżujących przez port w Dover

Nawet 14 godzin zmuszeni będą czekać turyści, którzy od października będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover. Wszystko to przez planowane wdrożenie jesienią tego roku scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza UE przekraczających zewnętrzne granice Wspólnoty do celów pobytu krótkoterminowego.

Wyjazd z UK przez port w Dover będzie koszmarnym doświadczeniem?

Parlamentarna komisja the European Scrutiny Committee usłyszała właśnie, że po wprowadzeniu przez UE scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty (Entry-Exit System), w porcie w Dover i okolicach może dojść do poważnych zakłóceń. Chyba że rząd zawczasu wprowadzi odpowiednie środki zapobiegające opóźnieniom. Radni Councilu Ashford ostrzegli członków komisji, że Brytyjczykom, którzy będą chcieli dostać się na kontynent przez port w Dover, grozi oczekiwanie na przeprawę promową w nawet 14-godzinnych kolejkach. Nowe kontrole będą oznaczać, że osoby wjeżdżające na teren Unii Europejskiej będą musiały zarejestrować nie tylko numer swojego paszportu, ale też odciski palców i zdjęcie.

Ale to jeszcze nie wszystko. Tak długie oczekiwanie na przeprawę promową prawdopodobnie spowoduje utworzenie się ogromnych kolejek na autostradach A20 i M20. A to już prosta droga do zablokowania dostępu do Eurotunelu w Folkestone.

Downing Street bagatelizuje ostrzeżenia

Pomimo ostrzeżeń dotyczących spodziewanych opóźnień związanych z wdrożeniem scentralizowanego systemu wjazdu/wyjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty, Downing Street raczej bagatelizuje problem. – Nie mam żadnego pojęcia o tym, żeby to się miało stać – powiedział rzecznik premiera.

Jednak stanowisko przewodniczącego komisji the European Scrutiny Committee Sir Billa Casha jest w tym względzie jasne. – Kolejki trwające ponad 14 godzin. Pojazdy gromadzące się na głównych drogach. Przedsiębiorstwa z ograniczonym przepływem. Te dowody rysują alarmujący obraz możliwych zagrożeń związanych z wdrożeniem systemu wjazdu/wyjazdu – zaznaczył Cash.

Teksty tygodnia

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie