500 tys. funtów – tyle kosztowała próba deportacji z UK dwóch morderców z Rumunii!

Determinacja dwóch Rumunów – prawomocnie skazanych za morderstwo, do tego, żeby zostać w Wielkiej Brytanii, będzie kosztowała brytyjskich podatników nawet 500 tys. funtów! Za deportacje zapłacą też pośrednio ciężko pracujący na Wyspach Polacy…

Informacja o dwóch Rumunach, którzy w 1991 r. pobili na śmierć 70-letniego mężczyznę i którzy z determinacją walczyli o pozostanie w Wielkiej Brytanii, zszokowała opinię publiczną. Rumuni wykorzystali wszelkie kruczki prawne, żeby uniknąć deportacji.

- Advertisement -

Rumuni: Nie wyjedziemy z UK! Brytyjczycy nie chcą podawać kebabów i pracować w fabrykach

Losy dwóch mężczyzn, którzy zabili w rodzinnej Rumuni 70-latka, były różne. Pierwszy z nich uciekł z Rumunii jeszcze przed ogłoszeniem wyroku i przez 17 lat żył na Wyspach nielegalnie. Drugi odsiedział część wyroku w Rumunii, a później ponownie popełnił przestępstwo, choć tym razem już mniejszego kalibru. W 2008 r. drugi mężczyzna przekroczył granicę Wielkiej Brytanii po otrzymaniu wizy studenckiej.

Koczują na parkingu od 10 lat, są zakałą mieszkańców i mówią: „To i tak lepsze niż Rumunia!”

Pierwszy mężczyzna został ostatecznie deportowany w 2015 r., natomiast drugi, po wygaśnięciu wizy, został zatrzymany i umieszczony w zamkniętym ośrodku dla imigrantów. Sąd jednak orzekł, że zatrzymanie Rumuna było bezpodstawne i nieludzkie, i że mężczyźnie należy się nawet za to odszkodowanie od Home Office.

Łącznie koszty deportacji pierwszego oraz drugiego mężczyzny (wliczając w to m.in. koszty sądowe i koszty pomocy prawnej) wyniosły 500 tys. funtów. Konserwatywny polityk Philip Davies nazwał całe zdarzenie „hańbą”.

Oto co myślą Polacy o rasizmie w Wielkiej Brytanii po Brexicie [wideo]

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Nawet 2000 funtów odszkodowania za przerwy w dostawie wody

Odszkodowanie za brak wody, przerwy w jej dostawie lub awarie usług wodnych wzrasta dziesięciokrotnie dla gospodarstw domowych.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie