czwartek, 19 września, 2024

13 mln Wyspiarzy ryzykuje utratę zdrowia przez… lenistwo

Brak aktywności fizycznej znacząco zwiększa u ludzi możliwość wystąpienia udaru, chorób serca, cukrzycy, demencji czy nowotworów. Najnowszy raport WHO pokazuje, że bez ruchu pozostaje aż 13 mln Wyspiarzy.

Lenistwo – skutki braku aktywności fizycznej mogą być opłakane

Badania pokazują, że brak regularnej aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy typu 2, demencji i nowotworów, w tym raka piersi i jelit. Niestety, społeczeństwa na całym świecie coraz mniej się ruszają, dość powiedzieć, że obecnie ruchu brakuje aż co trzeciemu dorosłemu na świecie (31 proc.), podczas gdy w 2010 r. brakiem aktywności fizycznej wykazywało się 26 proc. badanych, a w 2000 r. – 23 proc. badanych.

Jeśli obecny, światowy trend w zakresie rosnącego braku aktywności fizycznej się utrzyma, to w 2030 r. wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych o przynajmniej umiarkowanym stopniu wysiłku nie będzie wykonywało aż 35 proc. ludzi. Optymizmem nie napawa też fakt, że pod względem ruchu daleko w tyle zostają kobiety. Najnowsze badania pokazują, że wskaźnik braku aktywności fizycznej wśród kobiet już wynosi 34 proc., w porównaniu do 29 proc. mężczyzn.

Lenistwo dotyka też społeczeństwo w UK

Najnowszy raport WHO wykazał, że w Wielkiej Brytanii zbyt mała aktywność fizyczna to przypadłość blisko 13 mln ludzi. Niestety, brak ruchu w połączeniu z niewłaściwą dietą to jeden z czynników, który wyraźnie pogłębia na Wyspach kryzys otyłości. Obecnie problem z nadwagą ma aż dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków, a wśród nich aż jedna czwarta to ludzie otyli. W poł. lat 90., czyli zaledwie trzy dekady temu, osób z nadwagą w UK było „tylko” 50 proc.

Szacuje się, że nadwaga i otyłość będą już wkrótce kosztować Brytyjczyków prawie 100 mld funtów rocznie. Ta kolosalna suma obejmuje jednak nie tylko bezpośrednie koszty leczenia otyłości i chorób przez nią wywołanych, ale też straty dla gospodarki z tytułu utraconych zarobków – z powodu urlopów chorobowych, urlopów na poratowanie zdrowia czy przedwczesnych zgonów.

– Te liczby powinny zaalarmować kraje na całym świecie. Następny rząd musi podjąć pilniejsze działania w celu rozwiązania problemu braku aktywności fizycznej wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zmniejszania wskaźników przewlekłych schorzeń. Więc jeśli nie nadamy priorytetu zwiększeniu liczby osób aktywnych fizycznie, to obciążenie dla naszego systemu zdrowia NHS i naszej gospodarki wzrośnie. Wzywamy rząd, aby w pierwszej kolejności zobowiązał się do uczynienia Wielkiej Brytanii najbardziej aktywnym krajem w Europie. I aby wykorzystał sektor aktywności fizycznej w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego narodu – zaapelował Huw Edwards, dyrektor naczelny UKactive.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.