Brak aktywności fizycznej znacząco zwiększa u ludzi możliwość wystąpienia udaru, chorób serca, cukrzycy, demencji czy nowotworów. Najnowszy raport WHO pokazuje, że bez ruchu pozostaje aż 13 mln Wyspiarzy.
Lenistwo – skutki braku aktywności fizycznej mogą być opłakane
Badania pokazują, że brak regularnej aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy typu 2, demencji i nowotworów, w tym raka piersi i jelit. Niestety, społeczeństwa na całym świecie coraz mniej się ruszają, dość powiedzieć, że obecnie ruchu brakuje aż co trzeciemu dorosłemu na świecie (31 proc.), podczas gdy w 2010 r. brakiem aktywności fizycznej wykazywało się 26 proc. badanych, a w 2000 r. – 23 proc. badanych.
Jeśli obecny, światowy trend w zakresie rosnącego braku aktywności fizycznej się utrzyma, to w 2030 r. wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych o przynajmniej umiarkowanym stopniu wysiłku nie będzie wykonywało aż 35 proc. ludzi. Optymizmem nie napawa też fakt, że pod względem ruchu daleko w tyle zostają kobiety. Najnowsze badania pokazują, że wskaźnik braku aktywności fizycznej wśród kobiet już wynosi 34 proc., w porównaniu do 29 proc. mężczyzn.
Lenistwo dotyka też społeczeństwo w UK
Najnowszy raport WHO wykazał, że w Wielkiej Brytanii zbyt mała aktywność fizyczna to przypadłość blisko 13 mln ludzi. Niestety, brak ruchu w połączeniu z niewłaściwą dietą to jeden z czynników, który wyraźnie pogłębia na Wyspach kryzys otyłości. Obecnie problem z nadwagą ma aż dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków, a wśród nich aż jedna czwarta to ludzie otyli. W poł. lat 90., czyli zaledwie trzy dekady temu, osób z nadwagą w UK było „tylko” 50 proc.
Szacuje się, że nadwaga i otyłość będą już wkrótce kosztować Brytyjczyków prawie 100 mld funtów rocznie. Ta kolosalna suma obejmuje jednak nie tylko bezpośrednie koszty leczenia otyłości i chorób przez nią wywołanych, ale też straty dla gospodarki z tytułu utraconych zarobków – z powodu urlopów chorobowych, urlopów na poratowanie zdrowia czy przedwczesnych zgonów.
– Te liczby powinny zaalarmować kraje na całym świecie. Następny rząd musi podjąć pilniejsze działania w celu rozwiązania problemu braku aktywności fizycznej wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zmniejszania wskaźników przewlekłych schorzeń. Więc jeśli nie nadamy priorytetu zwiększeniu liczby osób aktywnych fizycznie, to obciążenie dla naszego systemu zdrowia NHS i naszej gospodarki wzrośnie. Wzywamy rząd, aby w pierwszej kolejności zobowiązał się do uczynienia Wielkiej Brytanii najbardziej aktywnym krajem w Europie. I aby wykorzystał sektor aktywności fizycznej w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego narodu – zaapelował Huw Edwards, dyrektor naczelny UKactive.