Firmy wodociągowe chcą podwyższyć rachunki za wodę i ścieki o 30 proc.

W ramach opracowywanych planów pokrycia kosztów związanych z radzeniem sobie z kryzysem dotyczącym ścieków i kryzysem klimatycznym, firmy wodociągowe naciskają na podwyżkę rachunków w Anglii nawet o 30 proc.

Podwyżki mają zostać ogłoszone w przyszłym roku i doprowadzą do podniesienia rocznych rachunków ze średnio 450 funtów do nawet 680 funtów w niektórych częściach kraju do końca dekady – zgodnie z raportem „Timesa”, który powołuje się na dokumenty konsultacyjne.

- Advertisement -

Podwyżka rachunków za wodę i ścieki

Większość firm wodociągowych zwraca się do regulatora z prośbą o zatwierdzenie podwyżek cen średnio o 25 proc. w latach 2025-2030. Podobno Thames Water proponuje podwyżki o 20 proc., a Wessex Water chce podnieść rachunki o 30 proc.

Kanclerz skarbu, Jeremy Hunt miał w środę rano omówić podwyżki rachunków na spotkaniu z regulatorem Ofwat i innymi organami nadzorującymi. Miał również zapytać, w jaki sposób będą walczyć z tymi firmami, które będą chciały wykorzystać szalejącą inflację konsumencką i podniosą ceny.

Rząd obawia się, że podwyżki mogą zostać ogłoszone w niefortunnym terminie, gdy będą zbliżać się wybory powszechne.

Duże inwestycje

Rzecznik Ofwat powiedział:

– Firmy wodociągowe przygotowują obecnie swoje biznesplany na lata 2025-30. W ramach tych planów będą musiały przeprowadzić duże inwestycje, aby zapewnić klientom lepsze usługi i poprawić swój wpływ na środowisko. Będą musiały zarządzać przystępnością cenową swoich planów biznesowych dla obecnych i przyszłych klientów oraz tych, którzy mają mniejsze możliwości związane z opłaceniem rachunków.

Przewodniczący National Infrastructure Commission stwierdził, że planowane podwyżki cen „prawdopodobnie nie są nierealne”. Sir John Armitt powiedział programowi BBC Radio 4’s Today:

– Agencja Środowiska (Environment Agency) i firmy wodociągowe uważają, że do 2050 roku należy zainwestować około 50 mln funtów, aby zapewnić odprowadzanie ścieków do akceptowalnego poziomu. Wcześniej szacowaliśmy, że do 2050 roku musimy przeznaczyć 20 miliardów funtów na zapewnienie wystarczającej ilości wody. Jak więc widać, mówimy o bardzo dużych sumach pieniędzy na poprawę i dostosowanie naszej infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej.

Armitt dodał także:

– Jako kraj musimy zdecydować, jakiej jakości, jakiego poziomu infrastruktury potrzebujemy. Następnie musimy zdecydować, czy chcemy za to zapłacić, czy możemy sobie na to pozwolić, musimy opiekować się tymi, którzy mają ograniczone środki i dlatego nie mogą łatwo udźwignąć dodatkowych rachunków.

Rachunki za wodę w Anglii i Walii wzrosły w kwietniu do najwyższego poziomu od prawie dwóch dekad. Przeciętny rachunek za wodę wzrósł od kwietnia do średnio 448 funtów rocznie, co stanowi podwyżkę o 7,5 proc.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Home Office anulowało imigrantowi z UE pozwolenie na pobyt w UK i groziło mu… przez pomyłkę

Odsetek Brytyjczyków, którzy chcą ponownie dołączyć do UE jest najwyższy od 2016

Oto najgorsze miejsca w samolocie, których pasażerowie powinni unikać

Teksty tygodnia

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Program reform socjalnych z problemami już na starcie

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Narkotyki w jajkach Kinder

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie