piątek, 20 września, 2024

Najsilniej popierające Brexit regiony są najmocniej uzależnione od handlu z UE

Jak wykazały badania, te regiony w Wielkiej Brytanii, które najmocniej opowiadały się za Brexitem, są jednocześnie najbardziej zależne od UE w zakresie eksportu. 

Jak wykazały badania przeprowadzone przez organizację handlową Make UK, te regiony Wielkiej Brytanii, które opowiedziały się za Brexitem, teraz stają się coraz bardziej zależne od UE w zakresie eksportu swoich produktów. Jak czytamy na łamach "The Guardian", w raporcie, opartym na kwartalnych danych z prognoz dotyczących produkcji, mierzących wyniki w zakresie produkcji, zamówień, zatrudnienia i intencji inwestycyjnych, stwierdzono, że UE pozostaje „w przeważającej mierze dominującym” miejscem docelowym dla eksportu produkcji przemysłowej UK. Analiza danych z 2021 roku przeprowadzona przez firmę konsultingową BDO pokazuje, że 49% brytyjskiego eksportu trafia do właśnie do krajów tworzących Wspólnotę. 

Co ciekawe, Irlandia Północna, która głosowała przeciwko Brexitowi, ale ma dostęp do unijnego rynku dzięki regulacjom zawartym w NI Protocol, pod względem gospodarczym jest najbardziej zależna od UE. Aż 63% całego eksportu przechodzi przez jej granicę do Republiki Irlandii i dalej, do krajów unijnych.

Cóż za paradoks!

Co ciekawe, niektóre z regionów Wielkiej Brytanii, które głosowały za Brexitem, odnotowały największy wzrost udziału eksportu produkcji, który trafia do państw UE już po opuszczeniu struktur unijnych. W Walii liczba ta wzrosła z 58% do 60% w latach 2020-2021, północno-wschodnia Anglia odnotowała wzrost z 56% do 58%, w East Midlands mamy wzrost z 48% do 51%, a ten aspekt we wschodniej Anglii poszedł w gorę z 46% do 48%. Walia zajmuje drugie miejsce pod względem ogólnego eksportu towarów z UE, a za nią plasują się północno-wschodnia Anglia oraz Yorkshire i Humber.

"Pomimo deklaracji o globalnej Wielkiej Brytanii, historia pokazuje, że geografia jest zawsze głównym wyznacznikiem naszego handlu" – powiedziała Verity Davidge, dyrektor ds. polityki w Make UK. "UE zawsze pozostanie głównym miejscem docelowym eksportu dla producentów, którzy wydają się coraz bardziej, a nie mniej, uzależnieni od niej jako rynku" – dodała.

Regiony najmocniej nawołujące do wyjścia z Unii są najmocniej od Unii uzależnione

Raport Regional Manufacturing Outlook 2022 wykazał, że warunki produkcji poprawiły się we wszystkich regionach i środkach, odzwierciedlając odbicie po pandemii, oparte na „powyżej normalnej” reakcji konsumentów na ponowne otwarcie gospodarki. Ostatnio dane pokazują dalszy wzrost w pierwszej połowie tego roku. Pojawia się jednak ostrzeżenie przed potencjalną stabilizacją, ponieważ problemy z podażą i wzrost cen energii wywierają presję na produkcję i popyt konsumencki.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?