Platynowy Jubileusz: Czy można legalnie pić alkohol w miejscach publicznych w UK?

Fot. Getty

W niektórych miejscach publicznych w UK można pić alkohol, a w innych nie można. Sprawdź aktualne zasady, zanim wybierzesz się świętować Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II w ten długi weekend.

Obchody Platynowego Jubileuszu brytyjskiej królowej zostały zaplanowane na całe cztery dni długiego weekendu. Uroczystości rozpoczynają się w czwartek 2 czerwca 2022, a kończą w niedzielę 5 czerwca 2022.

 

Jak podają brytyjskie media, do councili zgłoszono około 16 000 imprez ulicznych i przewiduje się, że w różnego rodzaju eventach z okazji 70-lecia panowania Elżbiety II weźmie udział około 10-12 milionów ludzi. Ponieważ pogoda od piątku ma być nie najgorsza, świętowanie może zostać zdominowane przez imprezy plenerowe, a mieszkańcy UK z pewnością będą chętnie bawić się po prostu na ulicach swoich miast. Przy odrobinie wyobraźni nietrudno przewidzieć, jak może potoczyć się takie świętowanie w wielu przypadkach.

Czy picie alkoholu w miejscach publicznych jest legalne w UK?

Jeśli planujecie brać udział w ulicznych imprezach, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi picia alkoholu w miejscach publicznych w Wielkiej Brytanii. Czy można legalnie pić alkohol na ulicy?

Jak podaje portal Drinkaware, w Anglii i Walii osoby powyżej 18. roku życia mogą pić w miejscach publicznych – choć nie wszędzie. Wyjątek stanowią strefy obowiązywania Public Space Protection Orders (PSPO), czyli miejsc, w których policja ma prawo egzekwować zakaz picia alkoholu, na przykład konfiskując trunki procentowe osobom spożywającym je w niedozwolonym miejscu. Lista miejsc należących do strefy PSPO w danym rejonie powinna znajdować się na stronie każdego councilu.

Niestety w Szkocji sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Tutaj każdy council może bowiem ustalić samodzielnie swoje własne zasady dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Wiele councili w Szkocji po prostu zakazuje picia alkoholu w miejscach publicznych – zakaz obowiązuje na przykład w Glasgow, gdzie zakazane jest nie tylko spożywanie, ale także posiadanie otwartej butelki, puszki czy innego pojemnika z napojem alkoholowym.

Oprócz wskazanych wyżej ogólnych zasad, które obowiązują na co dzień, należy jednak pamiętać, że w związku z obchodami Platynowego Jubileuszu niektóre councile w różnych miejscach całego UK wprowadziły zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Szczegółowe wytyczne najlepiej więc sprawdzić na stronie danego councilu.

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie