czwartek, 19 września, 2024

Big Ben dwa lata od remontu. Jak się prezentuje?

Minęły już dwa lata od momentu ukończenia remontu i ponownego odsłonięcia słynnego Big Bena. Jak prezentuje się wieża zegarowa Elizabeth Tower?

Remont Big Bena był konieczny – konstrukcja miała liczne pęknięcia

Decyzję o remoncie wieży zegarowej Elizabeth Tower podjęto w 2015 roku. W Big Benie koniecznej konserwacji wymagał sam mechanizm zegara, a całą konstrukcję trzeba było wzmocnić z powodu licznych pęknięć. Oprócz tego reperacji wymagał naciąg elektryczny zabytkowego mechanizmu. Przy okazji podjęto również decyzję o remoncie części dla zwiedzających. Prognozowano, że koszty odnowienia Big Bena zamkną się w kwocie 40 mln funtów. Pracę nad renowacją ikony Londynu ruszyły w sierpniu 2017 roku i w pierwotnych założeniach miały trwać cztery lata. Nie udało się jednak ani zamknąć w przewidywanym budżecie, ani dotrzymać terminu. Na przeszkodzie stanęła przede wszystkim pandemia. Koszty sięgnęły 80 mln funtów, ale wreszcie, w styczniu 2022 roku, prace zostały doprowadzone do takiego momentu, w którym można było odsłonić słynną wieżę zegarową. Od tej pory Big Bena znów możemy oglądać w Londynie w pełnej okazałości.

Jak wyglądały prace nad Big Benem? Przeżyjmy to jeszcze raz!

Poniżej prezentujemy Wam galerię zdjęć z czasu remontu wieży Elizabeth Tower. Warto jest sobie przypomnieć to niezwykłe przedsięwzięcie uwiecznione na licznych fotografiach.

Czy warto było wydawać 80 mln na renowację Big Bena?

Od ponad dwóch lat Big Ben ponownie króluje w krajobrazie Londynu. I cieszy zarówno mieszkańców stolicy, jak i uwielbiających fotografować się na tle wieży turystów. A co się zmieniło na skutek remontu i czy warto było inwestować w renowację Elizabeth Tower aż 80 mln funtów? Wpierw przypomnijmy, że wskazówkom zegara został przywrócony ich pierwotny kolor. Teraz mają niebieską barwę, a wcześniej były pomalowane na czarno w celu zamaskowania osadzającego się na nich brudu. W trakcie renowacji przywrócono również oryginalny wygląd niektórych szczegółów architektonicznego projektu Charlesa Barry’ego i Augustusa Pugina. W tym ciąg sześciu szyldów nad każdą tarczą.

Jeśli chodzi o sam zegar, skonstruowany w 1859 roku, to zdemontowano go i przewieziono do Lake District. Tam pieczołowicie popracowała nad nim firma Cumbria Clock Company. Zegarmistrz Ian Westworth czuwał nad staranną renowacją każdej części zegara i dopilnował procesu czyszczenia i naprawy. – Dotarcie do każdej nakrętki i śruby było dla mnie ogromnym przywilejem – mówił kilka lat temu Westworth w brytyjskich mediach.

Big Ben świadkiem kolejnych epokowych wydarzeń

Przypomnijmy, że wieżą zegarowa Elizabeth Tower w Londynie jest częścią Pałacu Westminsterskiego. Decyzję o budowie neogotyckiej konstrukcji podjęto po pożarze 16 października 1834 roku, według projektu Charles’a Barry`ego i Augustusa W. Pugina. Popularny Big Ben ma 96,3 m wysokości, a na jego szczyt prowadzą 334 schody.

Po odsłonięciu Big Ben ponownie był świadkiem epokowych dla UK wydarzeń. Mowa tu o śmierci królowej Elżbiety II i o koronacji Karola III. Poniżej prezentujemy Wam galerię zdjęć ukazującą Elizabeth Tower w kolejnych odsłonach.

LONDON, ENGLAND – SEPTEMBER 14: A face of Big Ben, the clock at Palace of Westminster, is seen during a the ceremonial procession of the coffin of Queen Elizabeth II to Westminster Hall on September 14, 2022 in London, United Kingdom. Queen Elizabeth II’s coffin is taken in procession on a Gun Carriage of The King’s Troop Royal Horse Artillery from Buckingham Palace to Westminster Hall where she will lay in state until the early morning of her funeral. Queen Elizabeth II died at Balmoral Castle in Scotland on September 8, 2022, and is succeeded by her eldest son, King Charles III. (Photo by Ben Stansall – WPA Pool/Getty Images)
LONDON, ENGLAND – SEPTEMBER 19: Big Ben is seen through the tress as the sun rises ahead of The State funeral of Queen Elizabeth II on September 19, 2022 in London, England. Elizabeth Alexandra Mary Windsor was born in Bruton Street, Mayfair, London on 21 April 1926. She married Prince Philip in 1947 and ascended the throne of the United Kingdom and Commonwealth on 6 February 1952 after the death of her Father, King George VI. Queen Elizabeth II died at Balmoral Castle in Scotland on September 8, 2022, and is succeeded by her eldest son, King Charles III. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

 

 

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.