piątek, 20 września, 2024

Kiedy i co jeść na kolację? Czego nie powinniśmy jeść przed pójściem spać?

Kolacja jest posiłkiem, którego nie należy zaniedbywać. Jeśli zależy Ci na zdrowej sylwetce, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach zdrowego posiłku na koniec dnia. Co jeść na kolację, a czego nie warto? Do której godziny powinno się zjeść ostatni posiłek dnia? Oto 3 złote reguły zdrowej kolacji.

Kolacja, która zapewnia nie tylko zdrową sylwetkę, ale i dobry sen, powinna spełniać kilka dość prosty, ale kluczowych warunków. Przede wszystkim musi to być posiłek lekkostrawny, ale dający poczucie sytości. Kolacja powinna też składać się z wartościowych i różnorodnych elementów warzywnych i białkowych, ale też na przykład mięsnych czy zbożowych.

Niektóre osoby, będące na diecie, zupełnie rezygnują z jedzenia kolacji. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jak wyjaśnia Tomasz Sagan z polskiej restauracji My Fit Food w Londynie, która specjalizuje się w zbilansowanej diecie: „Warto wiedzieć, że zjedzenie rozsądnie rozplanowanego posiłku przed pójściem spać zapobiega nagłym spadkom glukozy we krwi, a co więcej – jest też istotnym czynnikiem pomagającym w walce z bardzo destrukcyjnym nawykiem, czyli nocnym objadaniem się”.

fot. pixabay

Dodatkowo, dla wielu osób, które ciężko pracują przez cały dzień i w tym czasie nie mają głowy do jedzenia, kolacja jest tym bardziej istotna, że to właściwie jedyny posiłek, który można starannie przygotować, dbając o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jak zatem zaplanować kolację, by była zdrowa zarówno dla ciała, jak i dla umysłu? Oto trzy proste zasady.

Co jeść na kolację? Oto trzy złote reguły

1. Zjedz kolację najpóźniej 2-3 godziny przed snem

Pierwsza złota zasada zdrowej kolacji brzmi: nie jedz bezpośrednio przed pójściem spać. Dlaczego? Po pierwsze, jedząc kolację bezpośrednio przed pójściem spać (lub nie jedząc jej wcale), skutecznie utrudniamy sobie zaśnięcie. A jeśli się dobrze nie wyśpimy, następnego dnia będziemy mieć większy apetyt, ze względu spowodowaną niedoborem snu wzmożoną produkcję hormonu odpowiadającego za wywoływanie uczucia głodu. Rezygnując z kolacji narażamy się więc na ryzyko, że następnego dnia zjemy więcej i zrujnujemy swoje dietetyczne plany.

Po drugie, 2-3 godziny odstępu między zjedzeniem kolacji a pójściem spać ułatwią zaśnięcie, ponieważ czas ten sprawi, że kładąc się nie odczujemy już nieprzyjemnego uczucia pełności w żołądku. Dodatkowo, odstęp między posiłkiem a pójściem spać, wpłynie korzystnie na proces trawienia.

2. Nie objadaj się – zjedz lekką kolację

Druga zasada zdrowej kolacji głosi, że wieczorem nie należy jeść dużo i ciężkostrawnie. „Jeśli jesteś na diecie, nie musisz rezygnować z kolacji, ale pamiętaj, by ostatni posiłek dnia miał około 20 proc. wartości energetycznej całodniowej diety oraz by składał się z produktów lekkostrawnych, nie powodujących wzdęć czy innych nieprzyjemności utrudniających sen i trawienie” – wyjaśnia specjalista z My Fit Food.

3. Unikaj słodyczy i tłuszczu

Aby kolacja była lekkostrawna i nie utrudniała snu, musi zatem zawierać odpowiednie składniki. Wiele osób spotkało się nie raz z sytuacją, gdy po zjedzonej na szybko kolacji „zapychajce”, składającej się na przykład z resztek pizzy zamówionej na obiad, nie mogło zasnąć. Na noc nie należy jeść ani składników przesadnie tłustych, ani też tych zawierających sporą ilość cukru, ponieważ cukier może działać pobudzająco, a tłuszcz jest ciężkostrawny.

Co zatem jeść na kolację? Przede wszystkim warzywa, produkty pełnoziarniste zawierające błonnik i lekkie produkty białkowe (np. biały ser). Można zatem śmiało zjeść na kolację 1-2 kanapki z twarożkiem i rzodkiewką lub pomidorem czy przygotować sobie pyszną kolorową sałatkę.

Kolacja to ważny posiłek dnia, którego nie trzeba unikać – nawet będąc na diecie. Powyższe trzy przykazania zdrowej kolacji z pewnością są dobrym wstępem do świadomego i racjonalnego planowania wieczornego posiłku. Jeśli chcesz wspomóc się profesjonalnym kalkulatorem kalorii i pomysłami specjalistów na konkretne zestawy diet, to wszelkie tego typu pomoce znajdziesz na stronie londyńskiej restauracji My Fit Food, specjalizującej się w zdrowej diecie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?