Chcesz wziąć ślub w Polsce i obawiasz się powrotu do UK ze zmienionym nazwiskiem?

Zmiana nazwiska, szczególnie kobiet, które zdecydowały się wyjść za mąż za granicą – np. w Polsce i chcą wrócić do Wielkiej Brytanii, może być z pozoru kłopotliwa. Jedna z użytkowniczek FB podzieliła się swoimi obawami z tym związanymi, jednak szybko otrzymała konkretne wsparcie.

Przykład Polki, która wyjechała do Polski wziąć ślub, jednak przy powrocie do Wielkiej Brytanii mając jeszcze paszport na swoje stare nazwisko, nie wiedziała, jak ma wypełnić dokumenty dotyczące lotu, nie jest odosobniony. Kłopoty związane ze zmianą nazwiska są, jednak czy warto się ich obawiać?

 

Zmiana nazwiska i powrót do UK

Gdy zmieniamy nazwisko, musimy liczyć się z wymianą nie tylko dowodu osobistego, ale także z wiadomych względów paszportu, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego pojazdu. Najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest dowód osobisty – stary dowód jest ważny jedynie cztery miesiące od zawarcia ślubu. Kiedy tylko odbierzemy akt małżeństwa, należy udać się z nim do urzędu gminy lub też załatwić formalności przez internet w czym przyda nam się profil zaufany.

Natomiast w przypadku paszportu, wniosek o nowy dokument należy złożyć nie później niż 30 dni od zmiany nazwiska – jeśli mieszkamy w Polsce i nie późnej niż 90 dni od zmiany danych – jeśli mieszkamy za granicą.

Bilet na nazwisko, jakie mamy w paszporcie

Wracając do konkretnej sytuacji użytkowniczki Facebooka, która na jednej z grup powrotowych przedstawiła swoją sytuację związaną ze zmianą nazwiska w Polsce i powrotem na Wyspy, należy pamiętać, że dane, które podajemy przy rezerwacji lotu, a które później pojawią się na bilecie, powinny zgadzać się z danymi w paszporcie.

Ze względu zatem na to, że na wymianę paszportu mamy 90 dni – jeśli mieszkamy w Wielkiej Brytanii a nie w Polsce – po ślubie w ojczyźnie możemy do wskazanych 90 dni wrócić na Wyspy posługując się jeszcze starym paszportem z nazwiskiem panieńskim i takie też nazwisko powinniśmy podać przy rezerwacji 

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie