ZAKAZ lotów do Polski – jest decyzja polskiego rządu! Polacy w UK i Irlandii mogą odetchnąć z ulgą

Polskie władze do 27 października 2020 roku przedłużyły zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Regulacje nie dotyczą jednak wszystkich państw, a na liście krajów objętych zakazem nie ujęto krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Ukrainy.

Centrum Informacyjne Rządu w dniu dzisiejszym poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie zakazu lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. "Od 14 października 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw" – czytamy w oficjalnym komunikacie CIR. "Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 5 października 2020 r.). Zakaz nie będzie dotyczył Unii Europejskiej oraz Ukrainy" – dodano.

 

ZAKAZ lotów do Polski – sprawdź aktualną listę krajów

Rozporządzenie przedłożone przez ministerstwo infrastruktury wejdzie w życie w dniu jutrzejszym, w środę 14 października. Nowe regulacje będą obowiązywać przez kolejne dwa tygodnie, aż do dnia 27 października 2020 roku.

Zakaz lotów do Polski będzie dotyczył:

– Belize,
– Czarnogóry,
– Brazylii,
– Gruzji,
– Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego,
– Królestwa Bahrajnu,
– Kooperacyjnej Republiki Gujany,
– Izraela,
– Kataru,
– Kuwejtu,
– Libii,
– Zjednoczonych Emiratów Arabskich,
– Argentyny,
– Armenii,
– Chile,
– Iraku,
– Kolumbii,
– Kostaryki,
– Libanu,
– Malediwów,
– Mołdawii,
– Panamy,
– Paragwaju,
– Peru,
– Tunezji,
– Republiki Zielonego Przylądka,
– Stanów Zjednoczonych Ameryki,
– Sułtanatu Omanu,
– Wspólnoty Bahamów

Zaznaczmy jeszcze raz wyraźnie – CIR podał, że zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz Ukrainy. Oznacza to, że zakaz lotów nie dotknie Polaków w UK i Irlandii. 

Warto również w tym miejscu przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje kwarantanna dla osób przybywających na Wyspy z Polski. Obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla Polaków przybywających do UK wszedł w życie w sobotę 3 października 2020. Regulacje te dotyczą osób podróżujących do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zarówno drogą powietrzną, jak i morską czy lądową (Eurotunel). Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście "Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla Polaków wracających z ojczyzny. Sprawdź od kiedy i kto jest zwolniony"

Z kolei po aktualną listę krajów, które z UK łączą "travel corridors" odsyłamy do tekstu "Aktualna lista krajów objętych kwarantanną w UK. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w wykazie travel corridors". Sprawdźcie które kraje są zaliczane do „niebezpiecznych”, a skąd można podróżować do UK bez obowiązkowej kwarantanny! 

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie