Zamierzasz w przyszłym roku zabrać psa lub kota na wakacje w Polsce? Nie czekaj z wizytą u weterynarza!

Fot. Getty

Od 1 stycznia 2021 r. diametralnie zmienią się zasady w zakresie przewozu zwierząt pomiędzy UK i krajami Unii Europejskiej. Jeśli zatem planujesz spędzić przyszłoroczne wakacje z pupilem w Polsce albo w innym państwie UE, to już teraz umów się na wizytę do weterynarza. 

Zabranie ze sobą psa lub kota z UK do jednego z państw UE trzeba zaplanować z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wszystko to dlatego, że po Brexicie ważność stracą paszporty dla zwierząt, które umożliwiały swobodne poruszanie się ze zwierzętami domowymi po terytorium całej Wspólnoty. Obecnie zwierzę, które zamierzamy zabrać z UK do Polski lub do innego państwa UE, wymaga zaszczepienia i zaczipowania w terminie max. 3 tygodni przed planowanym wyjazdem. Ale od 1 stycznia 2021 r. wiele się w tym zakresie zmieni. 

Podróżowanie z psem po Brexicie

Jak zatem będzie wyglądało podróżowanie z psem po Brexicie i jakie warunki trzeba będzie spełnić, by zabrać ze sobą psa lub inne zwierzę do kraju UE? Podstawową, zauważalną różnicą od 1 stycznia 2021 r. będzie czas oczekiwania na pozwolenie wyjazdu z UK do UE ze zwierzęciem. Dotychczasowe 3 tygodnie zastąpią 4 miesiące, podczas których właściciel zwierzęcia będzie się musiał najpierw udać do weterynarza i zaczipować oraz zaszczepić zwierzę przeciwko wściekliźnie. Następnie, po 30 dniach od wykonania szczepienia, weterynarz będzie musiał pobrać zwierzęciu krew, a próbka pojedzie na badania do jednego z unijnych laboratoriów. Cały proces weryfikacji, czy pies lub kot jest zdrowy, potrwa łącznie 4 miesiące. 
 

 

 

 

Animal Health Certificate Po 4 miesiącach od pierwszej wizyty u weterynarza, właściciel psa lub kota może odebrać certyfikat Animal Health Certificate (AHC). Ale należy mieć na uwadze fakt, że certyfikat ten będzie ważny zaledwie… 10 dni! Po przyjeździe do jednego z państw UE wszystkie dokumenty – zarówno certyfikat, jak i wyniki testów krwi na obecność wirusa wścieklizny, trzeba pokazać odpowiednim władzom. Następnie certyfikat AHC właściciel zwierzęcia będzie musiał powtarzać za każdym razem, gdy będzie planował wyjazd do UE, choć nie za każdym razem będzie to trwało 4 miesiące – później wystarczy już tylko 10 dni. W przypadku przewozu zwierząt z UK do UE dużo może jeszcze zmienić kształt przyszłej umowy między Wielką Brytanią i Wspólnotą. Jeśli obie strony dogadają się w innych kwestiach, to pewnie zrobią to także w kwestii podróżowania ze zwierzętami. Wówczas UE powinna umieścić UK na liście sprawdzonych i bezpiecznych krajów – tzw. Part 1 listed.

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie